Euroga liitumise lootus kergitab Rootsi krooni

Sirje Rank 26. november 2001, 00:00

Pank ennustab krooni tugevnemist lähima kolme kuu jooksul 9,00 kroonile euro suhtes ning 10,60 kroonile dollari suhtes. Krooni nõrgimas seisus septembri lõpus maksis üks euro 9,96 Rootsi krooni ning dollar 10,88 krooni.

Määravateks teguriteks elavnenud eurodebati kõrval on börsi tõus, mida üle poole SEBi ülevaate jaoks küsitletud analüütikutest usub kestma jäävat, paranenud ekspordiväljavaated ning investorite kasvanud riskijulgus ? jälle ollakse valmis raha paigutama ka väiksematesse riikidesse.

Esmakordselt loetakse peamiseks krooni tugevdavaks teguriks perspektiivi Rootsi ühinemisest Euroopa rahaliiduga. Hiljuti muutis oma seisukohta üks kaalukamaid rahaliidu vastaseid, professor Lars Calmfors, kelle analüüsi põhjal Rootsi parlament otsustas 1997. a rahaliidust välja jääda. Tõsisemad vastuargumendid olid siis Rootsi suur tööpuudus ja riigifinantside kehv seis.

Täna leiab Calmfors, et vastuargumendid on nõrgenenud ning rahaliidus osalemise eelised suuremad. Pealegi näitavad rahvaküsitlused esimest korda rootslaste hulgas euro toetajate ülekaalu. Oktoobri alguses oli poolt 45 ja vastu 42 küsitletutest. Vahetult Taani referendumi järel aasta tagasi, mis eurole ?ei? ütles, oli poolt vaid 30 ja vastu 52 rootslastest.

?Rootslased on välismaal käies kogenud, et kroon ei maksa midagi,? kommenteeris Handelsbankeni ökonomist Mats Kinnwall.

Suhtumist mõjutab ka majanduskonjunktuuri langus, mis rootslased Euroopa integratsiooni suhtes alati altimaks teeb, ning euro füüsiline käibeletulek tuleva aasta algusest.

Reedel ütles Rootsi välisminister Anna Lindh, et Rootsil tuleks rahaliiduga liituda võimalikult kiiresti. See on seni tugevaim avaldus valitseva sotsiaaldemokraatliku partei esindaja poolt.

Nii Nordea kui SEB prognoosivad Rootsis rahvahääletust 2003. aastal, ehkki ametlikku aega pole nimetatud. Rootsi peaminister Göran Persson on öelnud, et hääletus tuleb, kui ?jah? on kindel, sest väljajäämise tarvis pole hääletust vaja.

Analüütikud pakkusid, et sobiv tase, millelt Rootsi kroon euroga siduda, oleks 8,50?8,75 krooni. Reedel maksis euro 9,37 Rootsi krooni.

Nii halba aastat kui tänavu pole Rootsi kroonil olnud 1992. aastast peale, mil fikseeritud valuutakursist loobuti, kirjutas Dagens Industri. Agentuuri Bloomberg noteeritud valuutadest on kroon nõrgenenud 46 ning tugevnenud vaid seitsme suhtes. Paremini on läinud nii Vene rublal, Tai bahtil kui Pakistani ruupial. Halvemini vaid Botswana, T?iili, Rumeenia, Brasiilia, Islandi, Lõuna-Aafrika ja Türgi valuutal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing