Kohanemisvõime aitab karjääri

Eha Laanepere 26. november 2001, 00:00

Üks tähtsamaid edukuse garanteerijaid on paindlik mõtlemine ja tegutsemine. ?Kes jätab vajaliku sammu õigel momendil astumata, veeretab ise oma teele takistusi,? ütleb Nõmme erahaigla Fertilitas psühholoog Anneli Salk. ?Takistusi on aga kergem läbida sellel, kes suudab käituda vastavalt olukorrale ja olla kohanemisvõimeline.?

Kuna praegu on infoajastu, siis tuleb olla paljude asjadega kursis. ?Koguge vajalikku infot, töötage see läbi, looge oma süsteem selles orienteerumiseks ja kasutage oma andmepanka,? soovitab Salk.

?Infot on tõesti palju,? soostub Tallinna Soojus AS juhatuse esimees Jaak Ziugov. ?Ebaolulise kõrvalejätmine on minu jaoks üsna lihtne, piisab, kui pilk peale heita. Kui seda ei tee, jäädki infohunnikuid läbi tuhnima.?

Minevikuga on aga soovitatav sotid sirgeks teha. Elus saadud õppetundidest tuleks õppust võtta, sest minevikus juhtunu plusside ja miinuste analüüsimisest võib tulevikuski abi olla. Kui see tehtud, tuleks minevik läbitud etapiks lugeda. ?Ärge heietage mõtteid selle ümber, mis on kunagi valesti läinud. Laske minevikust lahti ? muuta te enam nagunii midagi ei saa. Minevikutaak on nagu sangpomm jala küljes, mis võtab ära eluenergia,? ütleb Anneli Salk.

?Tallinna Soojuse eelnevad juhid on minevikus igasuguseid lepinguid sõlminud. Olid need head või halvad, aga muuta neid enam ei saa ega tasu nende üle ka pead murda. Tuleb eluga edasi minna, mitte olnu üle juurelda,? toob Ziugov näite oma elust.

?Elada tuleks olevikus, kuid silme ees tuleks hoida kindlat ettekujutust, mida toob tulevik. Sest tulevikus avanevatele võimalustele mõtlemine on moodus, kuidas juba praegu endasse lisaenergiat ammutada,? jätkab Anneli Salk.

?Olevikus elada on mul praegu pisut keeruline. Ettevõttes on praegu erastamine ja rendile andmine pooleli, aasta lõpuks peaks need tehtud olema,? arutleb Ziugov. ?Muidugi mõtlen sellele, mida siis edasi tegema hakkan. Oma visioon on mul olemas, aga ei tea, kas see uue omaniku mõtetega kokku läheb või mitte.?

Ta lisab, et kuigi ta loodab tulevikus oma karjääri jätkata Tallinna Soojuses, on ta mõtteis ka teisi võimalusi kaalunud.

Psühholoog soovitab oma tegevust planeerida ja eesmärgi saavutamiseks orienteeruv tähtaeg seada. ?Mõtelge üldjoontes läbi, kui palju võiks eesmärgile jõudmine aega võtta. Liiga jäigalt paika pandud tähtajad, mis ühiskondlikku olukorda ei arvesta, võivad edu saavutamist takistada,? annab Salk nõu.

Ziugov on mõttes paika pannud nii lähema aasta kui ka pikaajalisemad eesmärgid. Nende saavutamist ei taha ta praegu prognoosida, kuna ees ootav murranguline aeg võib neis nii mõnedki korrektiivid teha.

Loomulikult ei tee keegi ilma, kui enesehinnang on kehv. ?Tegutsege nii, et tunneksite end sisemiselt rahulolevana. Pidage endast lugu ja tegutsege enesekindlalt,? kõlavad psühholoogi soovitused. ?Ma ei teeks seda tööd, kui ei tunneks sellest rahuldust,? kinnitab Ziugov.

Paljud on suutnud edu saavutada alles siis, kui on lõpetanud oma saavutuste võrdlemise naabrimehe või konkureeriva firma omadega. Parem on võrrelda oma praegusi ja eelmisi saavutusi, sest see tagab võimetekohase arengu.

Mõtteviis, et konkurent tegutseb juba Jaapanis, aga mina nikerdan ikka veel Eestis, viib ainult rebimiseni, millest võitjana väljatulekuks ei pruugi jõudu jätkuda. Loomulikult on alati hea konkurendil silm peal hoida, aga ennast ei tuleks piinata mõtetega sellest, kes parasjagu rohkem teenib.

Ziugovi arvates on kõige tähtsam ise endaga rahul olla ja saavutada, et omanik oleks tehtud tööga rahul. ?Juhtidega teistelt aladelt olen ikka oma saavutusi võrrelnud. Minus ei tekita stressi, kui teistel paremini läheb. Kui endal halvasti läheks, siis küll. Aga pole läinud,? nendib Ziugov.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing