Rootsi suurfirmad langevad väliskapitali kätte

Tõnis Arnover 27. november 2001, 00:00

Tugevate ja edukate rahvuslike suurfirmade väljaarendamine võtab väga kaua aega ja nõuab üksjagu õnne. Lisaks töökohtade loomisele on edukad firmad väikerahvale heaks riiki tutvustavaks visiitkaardiks. Selles mõttes oli väga huvitav pühapäeva õhtul Soome televisioonis näidatud saade Soome esindusfirmast Nokiast, mille areng kalossifirmast maailma juhtivaks mobiiltelefonitootjaks oli täis juhuseid, dramaatilisi pöördeid ja õnne, kusjuures juuksekarva otsas rippus võimalus, et Rootsi Ericsson ta lihtsalt alla neelab.

Viimase nädala jooksul on olnud Rootsi kord oma majanduse kaduva maine üle aru pidada. Diskussiooni Rootsi ajakirjanduses vallandas uudis, et Rootsi rahvusvaheliselt kõige tuntum majandusjuht Percy Barnevik teatas oma tagasiastumisest Rootsi-?veitsi energeetikakontserni ABB juhatuse esimehe kohalt sakslase Jürgen Dormanni kasuks. Rootsi ärileht Dagens Industri kirjutab sellega seoses: ?Barneviki lahkumisega kaob viimane side Rootsi ja ABB vahel, mis muutub järjest enam ?veitsi firmaks ja jagab nende sajakonna Rootsi esindusfirma saatust, mis on paarikümne aastaga läinud väliskapitali valdusse ja kolinud oma peakontori välismaale.?

Barnevik jätkab Rootsi tuntuima majandusdünastia Wallenbergide valdusfirma Investor juhatuse esimehena, aga ka sellel kohal on tal tulnud rootslaste positsioone järjest käest anda, olles müünud näiteks suure ravimifirma Astra Briti firmale Zeneca ja metsatööstuskontserni Stora Kopparberg soomlaste Ensole.

Rootsi firmade ja eriti börsifirmade minek väliskapitali kätte hakkas kiirenema 80. aastate lõpus, kui Rootsi valitsus kaotas mitmed piirangud. Veel 1989. a oli välismaalaste osakaal Rootsi majanduses ainult 7, kuid nüüdseks on see kasvanud 43 protsendile. Üldjuhul on sellega kaasnenud firma peakontori ja juhtkonna kolimine välismaale.

Stockholmi kaubandusülikooli professor Magnus Henrekson ütleb majandusajakirjas Veckans Affärer, et ei lähe kaua, kui kõik suuremad Rootsi firmad on väliskapitali kontrolli all ning Rootsi muutub tütarfirmamajanduseks. Ta ennustas, et kerge ei ole vastu pidada isegi Wallenbergidel, kellele on esitanud väljakutse ?veitsi ärimees Martin Ebner, kelle kontrolli all on ABB. Tema survel vahetatigi välja Barnevik ja ta jätkab jõupingutusi Investori ülevõtmiseks.

Rootsi majandusminister Björn Rosengren seevastu ei näe väliskapitali domineerimises midagi halba. Tema sõnul on äraostetud firmad enamasti parandanud tootlikkust ja rentaablust. Ta rõhutab, et põhiülesandeks jääb ikkagi suurema lisaväärtuse loomine.

Professor Henrekson ministri optimismi ei jaga. Ta ütleb, et kuna Rootsi majanduse sõltuvus oma suurettevõtetest on suur, siis ennustab ta majanduselus väga valulisi ja suuri muutusi. Sellega kaasneb paratamatult osa lihtsama tootmise ärakolimine riigist ja tehaste sulgemine. Nii oli 7. novembri Äripäevas juttu sellest, kuidas kolm firmat sulgesid üheaegselt tehase väikelinnas Katrineholmis ja jätsid tööta 1500 inimest, mis omandas paikkonnas sotsiaalse katastroofi mõõtmed.

Kuna uusi suuri firmasid kasvab samal ajal juurde aeglaselt, siis tähendab firmade minek väliskapitali kätte professori väitel kasvavat sõltuvust välismaast. Juba praegu annavad väliskapitalile kuuluvad firmad 40 protsenti Rootsi ekspordist ja teevad ca veerandi tootearenduse investeeringutest. Välisfirmades töötab pool miljonit inimest ehk 20 protsenti Rootsi tööjõust.

Kriitiliselt suhtub Rootsi firmade müüki ka Stockholmi börsi endine juht, börsi ettevõttekomitee esimees Bengt Rydén, väites, et paljud firmad on müüdud täiesti tarbetult. Lausa skandaalseks nimetab ta suure ja eduka gaasikontserni AGA hiljutist müümist endast väiksemale Saksa firmale Linde.

?Selle asemel, et parandada firma rentaablust, eelistas põhiomanik Industrivärlden vaeva nägemata selle maha müüa, mis tähendab ju Rootsi rahvusliku oskusteabe kadumist,? arvab ta.

Rydéni sõnul on Industrivärldeni-sugused Rootsi institutsioonid nõrgad, ebapädevad ja lühinägelikud. ?Rootsi suurfirmade omanikeks on põhiliselt ebamäärased fondihaldurid, kellel puudub pädevus firmade tegevuse parandamiseks. Kuni need institutsioonid endale vastutust võtta ei taha, jätkub suurfirmade müük,? ennustas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing