Tekstiilikaubanduse korraldus lonkab

ÄP 28. november 2001, 00:00

Eile riigikogule heakskiitmiseks saadetud eelnõu, mis peaks kaotama tekstiili- ja rõivatoodete ekspordile kehtinud topeltkontrolli, ei muuda praktikas eksportijate jaoks midagi, sest Euroopa Liit ei nõua tekstiiltoodangu sisseveol litsentsi juba alates selle aasta algusest.

Tegu on korralduse normilise parandamisega, mis on tingitud sellest, et valdkonda saab reguleerida vaid seadusega või seaduse jõuga välislepinguga.

Ekspordi topeltkontroll seisnes selles, et eksportöör pidi esitama majandusministeeriumisse kinnitamiseks taotluse koos täidetud ekspordilitsentsiga. Litsents saadeti kauba vastuvõtjale, kes omalt poolt taotles impordilitsentsi. Litsentsid vormistati pooleks aastaks ning sellel oli vaja näidata eksporditav kogus, hind ja päritolumaa.

?Osas ELi riikides oli see puhas formaalsus ja litsentsi sai kohe kätte, osas võttis taotlemine 4?5 tööpäeva aega,? rääkis Mati Sirkel Baltex 2000 turundusosakonnast. Sirkeli sõnul täitis litsentside väljastamine rohkem statistilist funktsiooni, et mõlemal poolel oleks kaubavoogudest ülevaade. Samuti võimaldas litsentsimine hilisemat kontrolli näiteks selle üle, et Eesti pool Venemaalt ostetud odavat tooret oma tootena edasi ei müüks. Sekeldusi litsentsi hankimisel on olnud trikotaa?itootjatel, sest litsentsi püüdsid saada ka firmad, kes Kaug-Idast odavaid T-särke ostsid, et Euroopasse edasi müüa.

Kuigi EL juba aasta alguses litsentsidest loobus, asus Eesti seda valdkonda alles selle aasta alguses reformima, viies litsentside väljastamise majandusministeeriumist tolliameti alluvusse. Baltika allhanke- ja tollispetsialisti Kalle Mäe sõnul oli ministeerium litsentside väljastamisel kompetentsem, sest teadis turuosaliste tootmismahtusid ja oskas võimalikku pettust läbi näha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing