Börs: megavõimalus või lõks optimistidele

Kaja Koovit 29. november 2001, 00:00

Austria majandusleht WirtschaftsBlatt kirjutas, et pärast 11. septembri terrorirünnakut ei ole maailm enam endine ja see väide kehtib ka väärtpaberibörside kohta.

Lisaks septembrikuisele Maailma Kaubanduskeskuse rünnakule on ka Ühendriikide 30aastaste riigivõlakirjade väljalaskmise lõpetamine, sõjategevus Afganistanis, antraksihirm ning intressimäärade kiire alandamine jaganud analüütikud jaganud kahte leeri: tõusuvõimalusi uskuvateks nn härgadeks (bull) ja langust või siis tagasihoidikke võimalusi prognoosivateks nn mõmmikuteks (bear).

Kõige optimistlikumalt on meelestatud UBS Warburg, kes ootab praegust S&P 500 taset arvestades järgmisel aastal ligi 40protsendilist aktsiahindade tõusu. Lisaks kuuluvad optimistide sekka Lehman Brothers, Deutsche Bank ja A.G. Edwards. Nende meelest tõotavad Wall Streeti aktsiahindade praegused tasemed suurepärast teenimisvõimalust.

Optimistid näevad järgmise aasta aktsiaturul mega?anssi teenimiseks ning soovitavad oma varadest vähemalt 80 protsenti paigutada aktsiaturule.

Optimistid kinnitavad, et tänu madalatele intressimääradele hakkab majandus kosuma, majanduse langusfaas mõjutab aktsiaturge vaid põgusalt ning 21. septembril saavutatud tase jääb aktsiahindadele madalaimaks ning edaspidi muutub olukord paremaks.

?S&P 500 ettevõtete kasum tõuseb tuleval aastal 16 protsendi võrra,? argumenteerivad oma optimismi hinnatõusu uskujad.

Pessimistide ehk mõmmikute leeri juhivad Prudential Securities, J.P. Morgan ja BankAmerica. J.P. Morgani S&P 500 prognoosi arvesse võttes peaksid aktsiate hinnad järgmise aasta jooksul langema 17 protsenti.

Pessimistide väitel on aktsiahinnad küll 21. septembri madalseisust kõvasti tõusnud, aga sellel rallil ei ole mingit fundamentaalaset alust.

Tõus olevat põhjustatud tõusu alguse maha maganud investorite paanikast, kes aktsiaid kokku ostma asudes tekitasid börsil sürrealistliku ralli.

Mõmmikute kinnitusel on ettevõtete järgmise aasta kasumiprognoosid liiga optimistlikud ning terrorirünnakute riskid ettearvamatud. Lisaks peab nende väidete kohaselt Ühendriikide keskpank Fed mingil hetkel lisatud likviidsust taas turult ära korjama hakkama. Praegust aktsiaturul toimunud tõusu nimetavad pessimistid vaid üheks vahepealseks tõusuks langeval turul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing