Pangalaen sõltub uriiniproovist

29. november 2001, 10:55

Kindlustusseltsid nõuavad klientidelt delikaatseid isikuandmeid, mille töötlemiseks neil õigust ei ole, kirjutab Eesti Ekspress.

'Ma sain täieliku ?oki sellest, mida minult laenu saamiseks nõuti. Ma oleksin olnud nagu mõni nurgatagune,' räägib Karl. Mõned kuud tagasi tegi ta Ühispangas läbi laenusaamise kadalipu.

Ühes Tallinna kõrgkoolis õppejõuna töötav Karl tahtis tänavu sügisel maja osta. Ühispanga kauaaegse kliendina esitas ta avalduse laenu saamiseks loomulikult oma kodupanka. Kõik oli meeldiv kuni hetkeni, mil koos laenutaotlusega pisteti talle pihku meditsiiniline küsitlusleht ja saadeti arsti juurde.

Pealt kolmekümneaastaselt sportlikult mehelt nõuti vere- ja uriinianalüüse, HIVi, EKG ja koormustesti tegemist. Küsimustikus uuriti, milliseid haigusi on lisaks Karlile põdenud ka tema vanemad, vanavanemad ja teised lähikondsed ning millesse nad on surnud.

Selgus, et suuremad laenusummad tuleb kindlustada. Kui laenajaga juhtub õnnetus, ei peaks laenu tagasi maksma tema perekond, vaid kindlustusselts hüvitab summa pangale. Laenu kindlustamine on valdavalt soovituslik, kuid ilma kindlustuseta tuleb maksta tunduvalt suuremat intressi. Samuti ütlevad klienditeenidajad, et kindlustuse olemasolu korral saab laenu kindlasti.

Seltsid seavad kindlustuslepingu eeltingimuseks täieliku tervisekontrolli, kusjuures klient peab andma nõusoleku, et seltsi esimesel nõudmisel jookseb ta uuesti arsti juurde ja teeb sama protseduuri läbi.

Andmekaitseinspektsiooni järelevalvetalituse inspektor Veigo Rivis on üllatunud, kui kuuleb, kui üksikasjalikke andmeid küsivad kindlustusseltsid oma klientidelt.

'Hull asi on see, et ükski Eesti kindlustusselts ei ole taotlenud inspektsioonilt luba delikaatsete isikuandmete töötlemiseks,' ütleb Rivis. Töötlemise all mõistetakse delikaatse info kogumist, edastamist, säilitamist. Seega rikuvad kindlustusseltsid selliste andmete küsimisega jämedalt isikuandmete kaitse seadust.

'Tõenäoliselt hakkab inspektsioon seltsidelt kõigepealt seletusi nõudma. Ja lugu lõpeb arvatavasti ettekirjutusega registreerida Andmekaitse Inspektsioonis delikaatsete isikuandmete töötlemine,' kommenteerib Rivis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing