Argentina asus paanikaga võitlema

Sirje Rank 03. detsember 2001, 00:00

?Lubame vaid tehinguid, mis on seotud väliskaubandusega ning mille taga on ärimehed, kelle legitiimsuses võime kindlad olla,? ütles laupäeval Argentina majandusminister Domingo Cavallo.

Reedel tühjendasid argentiinlased massiliselt hoiuarveid ning võtsid pangaautomaatidest sularaha, et päästa sääste.

Ladina-Ameerika suuruselt kolmanda majandusruumiga riiki ähvardab kõigi aegade suurim võlakriis. Kardetakse, et Argentina ei tule toime oma 132 miljardi dollari suuruse võla teenindamisega.

Presidendi dekreediga kehtestatud korra järgi saavad argentiinlased alates sellest nädalast hoiuarvetelt välja võtta vaid 1000 dollarit kuus ning pangaautomaadist maksimaalselt 250 peesot nädalas. Kaardi ja t?ekiga makstes piiranguid ei ole.

?Eesmärk on peatada kapitali väljavool,? ütles Cavallo. ?Sellega kindlustame, et argentiinlaste säästud jäävad finantssüsteemi ega kao madratsi alla.?

Aasta algusest on argentiinlased pankadest välja võtnud ligi 13 miljardit dollarit.

Piirangud jäävad kehtima 90 päevaks, mil valitsus loodab oma võlad restruktureerida ning tuua alla praeguse ülikõrge intressi.

Võlgade restruktureerimise esimene etapp, mis puudutab 50 miljardit dollarit, säästab valitsusele aastaste intressimaksetena 3,54 miljardit dollarit. Teine osa võlast on plaanis restruktureerida nimetatud 90 päeva jooksul. Osa laenuandjate hinnangul on sundseis, kus senised võlakirjad tuleb vahetada madalama tulususega võlakirjade vastu, võrdväärne laenukohustuste täitmata jätmisega.

Piirangud kehtestati samal ajal, mil Argentinas viibib Rahvusvahelise Valuutafondi delegatsioon. Selle ülesanne on hinnata, kas maksta Argentinale välja 1,3 miljardit dollarit lubatud abi, mida riik laenu teenindamiseks hädasti vajab. Otsus omakorda sõltub Argentina valitsuse väljavaadetest tuleva aasta eelarve tasakaalu viia.

Argentina pankadevahelisel laenuturul tõusid intressid reedel 700 protsendile, näidates selgelt, kui vähe raha süsteemis ringleb.

Cavallo peab puhkenud paanika peasüüdlasteks spekulante, kes on panuse teinud peeso devalveerimisele.

?Argentina on kasumijahtijate rünnaku all ... kes loodavad devalveerimisest teenida,? ütles Cavallo, lisades, et valitsus valuutakomitee süsteemist võitluseta ei loobu.

Perspektiiv, et Argentinal ei jää muud üle kui valida kolme halva vahel ? devalveerida, laenukohustused täitmata jätta või majandus dollariseerida ? on langetanud kohaliku börsi peamist aktsiaindeksit tänavu 50.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing