Avalikes kohtades ole ettevaatlik

Tarmo Riisenberg 06. detsember 2001, 00:00

Lähenevate jõulude tõttu on järjest suurem vajadus liikuda avalikes kohtades, sellest lähtuvalt tasub meeles pidada mõningaid politseiameti turvalisuse käsiraamatus toodud nõuandeid.

Varaste elu ei tohi ise kergeks teha, seetõttu pole soovitav kanda rahakotti pükste tagataskus, vaid mõnes teises kindlamas kohas. Juhul, kui rahvasummas liikudes (või ühissõidukis) möödub keegi väga lähedalt, tasub kohe kontrollida, kas rahakott on alles.

Et vargad eelistavad sularaha, ei tasu seda kunagi võtta kaasa rohkem kui vajalik, turvalisem on kasutada pangakaarti.

Juhul, kui pangakaart varastatakse, tuleks sellest kohe teavitada kaardi väljastajat, teavitamisega viivitamise korral võib varas hakata pangakaarti oma eesmärkidel kasutama.

Koos pangakaardiga ei tasu rahakoti vahel hoida selle PIN-koodi, lihtsam on kood pähe õppida.

Rahvarohketes kohtades ei tasu järelevalveta jätta oma käekotti, näiteks ühistranspordis tuleb seda hoida hoolikalt ning jälgida, et koti lukk oleks suletud.

Kontoris töötades tasub kotti hoida sahtlis või enda lähedal. Autost lahkudes tasuks asetada kott istme alla või põrandale, nii ei ole ta läbi autoakende nähtav. Autos nähtavale jäetud kott on vaid vargale ahvatluseks.

Dokumente tasub võimaluse korral hoida seifis või lukustatavas sahtlis.

Ka ei ole soovitav kaasas kanda passi, seda eriti juhtudel, kui teda vaja ei lähe. Kadunud passi asemele uue vormistamine on tunduvalt tülikam kui varasem mõtlemine selle turvalisusele.

Sageli on varguse objektideks ka mobiiltelefonid.

Esmase reeglina ei tasuks tänaval liikudes ja autost lahkudes hoida mobiiltelefoni nähtaval kohal. Ka ei tasuks telefoni anda helistamiseks võõrastele inimestele.

Loomulikult tasub mõelda ka oma auto turvalisusele. Auto ärandamine või sinna sissemurdmine põhjustab selle omanikule palju vaeva ja kulusid. Elukutselise varga eest on autot väga raske kaitsta, kuid enamikku ärandamisi on võimalik valvsuse ja suhteliselt odavate ettevaatusabinõudega vältida. Nii ei tasuks jätta auto uksi ega aknaid lahti isegi siis, kui lahkud autost vaid mõneks minutiks. Ka ei tasu autosse jätta isiklikke asju. Varas ei tea, et autos olev kott ei sisalda midagi väärtuslikku ja võib autosse sisse murda, et see ära võtta. Kui aga autosse jäävaid asju ei ole võimalik kaasa võtta, tasub need panna varjatud kohta, näiteks pagasiruumi.

Olulise osa vargustest moodustavad ka helitehnika vargused sõidukitest. Nende vältimiseks tasub märgistada automakk ja stereosüsteem, võimaluse tuleks need autost lahkudes võtta alati endaga kaasa. Kindlasti tasub üles kirjutada ka seadmete seerianumbrid ja hoia neid kindlas kohas.

Autosse ei tasu jätta ka sõiduki tehnilist passi ega muid dokumente. See teeb varastatud auto müümise vargale tunduvalt lihtsamaks.

Sõidukist lahkudes tuleb alati kaasa võtta süütevõti, auto ärandamiskindluse suurendamiseks tasuks kasutada ka roolilukku, seda isegi siis, kui auto on pargitud oma parkimiskohale või garaa?i. Autost lahkudes tuleb aga kontrollida, kas kõik uksed ja pagasiruum on lukustatud ning kas aknad ja katuseluuk on suletud.

Täiendavalt suurendavad autode turvalisust veel registreerimisnumbri graveerimine kõigile klaaspindadele, näiteks akendele, esilaternatele ja katuseluugile. Sel juhul on varas sunnitud need välja vahetama, sellega aga kaasnevad soovimatud kulutused.

Hankida tasub ka lukustatav kütusepaak ja erivõtmega avatavad rattamutrid. Kui autol on lukustatav kütusepaak, on varas sunnitud auto kütuse lõppemisel maha jätma, erivõtmega rattamutrid ei lase aga rattaid kiirelt eemaldada. Juhul kui autol on häireseade, tuleb see parkimise korral tööle lülitada, kindlasti tasub kaaluda immobilaiseri paigaldamist.

Mõningaid reegleid tasub meeles pidada ka auto parkimisel. Parkimiseks tasub valida hästi valgustatud ja kui võimalik, siis turvakaameratega varustatud valvega parkla, kus on määratud kindel sisse- ja väljasõidutee. Nii pole autoga ärandamise korral võimalik märkamatult minema sõita.

Kuigi talvisel ajal pole jalgrattaga sõitmine populaarne, tasub siiski tegeleda ka selle sõiduvahendi turvalisuse peale mõtlemisega. Jalgratas on populaarne varastamisobjekt, sest selle saab kiiresti ja kerge vaevaga edasi müüa. Sellepärast tuleb oma sõiduvahend lukustada isegi siis, kui see seisab garaa?is või keldris. Jalgrattaraamile tasuks märkida omaniku isikuandmed, siis on politseil seda lihtsam tagastada. Kõige tõhusamad on tugevast metallist valmistatud jalgrattalukud, ketid võivad küll juhuvarga minema peletada, kuid sobivate vahenditega on neid kerge katki lõigata.

Üles peab kirjutama ka jalgrattale iseloomulikud üksikasjad ning võimaluse korral tasuks sellest teha igaks juhuks ka foto. Ratta varguse korral aitab täpne kirjeldus politseil kiiremini selle omanikku üles leida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing