Tõnis Oja • 9. detsember 2001 kell 22:00

Aktsiatest saab raha kiiresti kätte

Emori poolt läbiviidud küsitluse põhjal selgub, et eestlased eelistavad sääste hoida jooksval arvelduskontol. Aktsiatesse ja võlakirjadesse investeeriks vaid 2, kinnisvarasse või ettevõtlusse paigutaks sääste 3 protsenti leibkondadest.

Säästude paigutuste eelistused on mõistetavad. Oleme endiselt üsna vaesed ja säästude tekkides ei tea kunagi, millal võib raha taas vaja minna. Sellest vaatepunktist lähtudes on pangahoius kindlasti kõige kindlam ja turvalisem. Mõistetamatuks jääb aga kinnisvara ja ettevõtluse eelistamine investeerimisele väärtpaberitesse.

Üheks aktsiaturule investeerimise eeliseks on selle likviidsus. Kui ootamatult tekib vajadus raha järele, on võimalik aktsiad börsisüsteemile kiiresti maha müüa ja raha saab kätte juba kolme päeva pärast. Oma ettevõttest saab raha kätte vaid dividendidena või selle müügist kellelegi teisele, kinnisvara realiseerimine võib võtta aga kuid. Kinnisvara tundub esmapilgul olevat kindel investeering, aga siis, kui majanduses tulevad kehvemad ajad, võivad kinnisvara hinnad langeda pea sama kiiresti kui aktsiaturg. Madala turukonjunktuuri tingimustes võib aga kinnisvara müük olla väga keeruline, teinekord lausa võimatu.

Aktsiaturu likviidsus võib olla nii selle eeliseks kui ka puuduseks. Meeleolude järsu muutuse puhul võivad aktsiate hinnad hakata väga kiiresti langema ja tavaline väikeinvestor, kes finantsturge pidevalt ei jälgi, võib lootusetult hiljaks jääda. Selle vastu aitab investeeringute hajutamine erinevate instrumentide vahel.

Kuigi aktsiaturg on riskantne, on ta soodsatel aegadel potentsiaalselt kõige tulutoovam. Mis aga kõige tähtsam ? aktsiaturg on likviidne.

Hetkel kuum