Reformierakond teeb Savisaarest peaministri

10. detsember 2001, 00:00

Kui viimased riigikogu valimised võitnud, aga opositsiooni jäänud Keskerakonna esimees Edgar Savisaar teatas pärast valimisi solvunult, et järgmine kord teeb ta valimistel puhta töö, siis tundus see liialdusena. Pärast Reformierakonna otsust lõhkuda Tallinnas võimuliit, olen Savisaarega nõus. Keskerakonnal on väga head võimalused võita 2003. aasta kevadel toimuvad riigikogu valimised ja Savisaarest saab peaminister.

Ei ole opositsiooniliidrile mitte midagi paremat kui poolteistaastat enne valimisi asuda Tallinna linnapea kohale. Savisaar tõestas juba volikogu esimehena, et Tallinna linnas võimul olles suudab ta teha edukalt valimiskampaaniat. Linnapea amet annab selleks veelgi paremad võimalused. Kurioosne, et sellise ?ansi pakkus Savisaarele eelmistel valimistel Keskerakonna peamiseks oponendiks olnud Reformierakond, kes ise piirdub Tallinna volikogu esimehe kohaga. Savisaare kunagist iseloomustust kasutades võib väita, et kui varem oli Reformierakond Tallinnas Isamaaliidu satelliit, siis nüüd on oravapartei vahetanud Isamaaliidu Keskerakonna vastu.

Lisaks väga headele võimalustele end valimiste eel tutvustada annab linnapea amet Savisaarele ka võimaluse leida valimiskampaania finantseerijad. Mäletatavasti oli Reformierakond see, kes enne eelmisi valimisi süüdistas Keskerakonda selles, et mitmed Tallinnas langetatud otsused on tehtud Keskerakonna rahastajate meeleheaks. Üheks selliseks sammuks pidasid oravad näiteks Keskturu erastamist.

Ajalugu kordub. Reedel sõlmitud koalitsioonilepingus on Keskerakonna kureerida jäetud linnavara-, kommunaal- ja ettevõtlusvaldkond. Ehk siis on Keskerakond saanud endale hea positsiooni valijaskonna suurendamiseks ning samas ei ole probleeme ka valimiskampaania rahastajate leidmisega. Kuigi Tallinna linna järgmise aasta laenusumma jäi väiksemaks, on linnaeelarve piisavalt suur, et selle abil potentsiaalseid rahastajaid veenda.

Reformierakond muutis aga enda valimiskampaania tulemusliku läbiviimise palju keerulisemaks. Reformierakonnal on oma otsust raske selgitada oma valijatele. Kui Keskerakonnaga koostööd toetanud reformierakondlased ei suutnud selle sammu vajalikkust põhjendada juba fraktsioonikaaslastele Rein Voogile, Tiina Mõisale ja Indrek Raudsele, siis ei suuda nad seda otsust veenvalt argumenteerida ka valijatele.

Mis puudutab Reformierakonna peamist argumenti ehk Tallinna senise linnapea Tõnis Paltsu laenukava, siis praegune Reformierakonna samm ei aita seda kava välistada.

Arvan, et poole aasta pärast võtab linnapea Savisaar oma töölaua sahtlist Paltsu koostatud laenuplaani uuesti välja ja teeb Reformierakonnale ettepaneku see 1,5 miljardit krooni 2003. aasta Tallinna eelarvesse sisse kirjutada. Siim Kallas tõuseb piltlikult öeldes tagajalgadele ja lubab teha kõik, et Savisaare laenusoov ei realiseeruks, Reformierakonna ähvardab Tallinnas koalitsioonist lahkuda.

Kõik kordub, ainult selle vahega, et Reformierakonnale on kinnistunud luuserite maine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing