Soome lihal märk küljes

Sirje Rank 10. detsember 2001, 00:00

Soome ametivõimude ja tootjate seisukoht on, et tegemist on üksikjuhtumiga, mis pigem kinnitab kohalike kontrollimehhanismide tõhusust ning Soome veiseliha ohutust. Selles valguses on Balti riikide poolt reedel Soome lihatoodetele kehtestatud impordikeeld ülereageering.

Börsil läksid Soome juhtivate lihatööstuste HK Ruokatalo ja Atria aktsiad reedel langusesse, kui Suurbritannia labor kinnitas Põhja-Soomest leitud haiguskahtlusega veise hullulehmatõve (BSE) diagnoosi. Toiduga inimesele kandudes lõpeb haigus surmaga.

Pistelise kontrolli asemel hakkab Soome nüüdsest testima kõiki üle 30 kuu vanuseid veiseid, mis toob aastas 10 miljonit eurot lisakulu.

Kaubandusminister Kimmo Sasi loodab siiski, et Soome eksport oluliselt ei kannata. ?Põhjamaad ei ole reageerinud ega ilmselt ei reageerigi. Küsimus on siiski vaid üksikjuhtumis, erinevalt Inglismaast, kus räägitakse epideemiast ning sadadest ja tuhandetest veistest. Kuid taudist puhtad me enam ei ole,? ütles Sasi nädalavahetuse intervjuus ajalehele Aamulehti, lubades Balti riikidega sel teemal kõnelda.

Eesti keelas elusloomade ning loomalihatoodete impordi Soomest viieks aastaks, Läti ja Leedu tähtaega määratlemata. Tänavu on Eesti Soomest importinud 10 tonni loomaliha, 18 tonni liha- ja 79 tonni vorstitooteid.

Soome Toiduainetetööstuse Liidu juht Lea Lastikka avaldab ajalehes Helsingin Sanomat arvamust, et Balti riikide reaktsioon oli vaid soov demonstreerida Brüsselile oma kuulekust. ?Eestis pole ühtegi euronormidele vastavat lihatööstust,? ütles Lastikka.

Soomest veetakse aastas välja 3?4 miljonit kilo loomaliha, millest üle 90 läheb Rootsi. Kokku eksportis Soome mullu lihatooteid 88,6 miljoni euro eest. Rootsi ega ükski teine ELi liikmesriik ei või keelustada Soome loomaliha eksporti ilma Euroopa Komisjoni otsuseta.

Soome suurimad lihatööstusettevõtted HK Ruokatalo ja Atria kinnitasid reedel, et ei näe BSE juhtumi avastamises majandustulemustele ohtu. HK toormest moodustab 55 sealiha, 30 linnuliha ning 15 loomaliha. Atrias vastavalt 50 sealiha, 20 linnuliha ja 30 loomaliha. Küll aga möönis Atria tegevdirektor Seppo Paatelainen lisakoormust tapamajadele ning tõenäosust, et nõudlus väheneb.

HK aktsia langes 5,23 2,90 eurole ning Atria aktsia 5,29 5,55 eurole.

Helsingin Sanomat hindab tapamajade lisakulud testide intensiivistamise tõttu viiele miljonile eurole. Loomakeresid tuleb proovide võtmiseks pikemalt säilitada ning pole välistatud, et selleks peab juurde ehitama uusi külmladusid. Seni on BSE tõrjumisega seotud abinõud tapamajadele aastas maksnud 21 miljonit eurot. Loomaliha hind on tõusnud umbes 10 ja tõuseb veel.

Taudi avastamine on löök Soome põllumajanduse prestii?i pihta, mis on alati toonitanud ökoloogilist aspekti ning puhtust. Nii HK kui Atria märgivad aasta esimese üheksa kuu majandusülevaates, et Euroopas puhkenud BSE kriis on tõstnud usaldust Soome lihatoodete vastu ning andnud turueelise. Kuna Soomes polnud avastatud ühtegi juhtumit, on HK toodetele avatud Kaug-Ida, Venemaa ja USA turud. Venemaalt oleks tagasilöök eriti suur, kui Moskva keelustaks ka piimatoodete ekspordi, ehkki haigus piima kaudu ei levi. Juustu ja margariini viib Soome Venemaale aastas 100 miljoni euro eest.

Taudivaba põllumajandustootmine on olnud üks põhiargumente Soome taotluses saada Helsingisse Euroopa Liidu toidukontrolli ametit. Läinud nädalast on ELi riikidest Rootsi veel ainus, kus ühtegi BSE juhtu pole avastatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:09
Otsi:

Ava täpsem otsing