Tõnis Palts: Laenu on sunnitud võtma ka uus võimuliit

10. detsember 2001, 15:21

Tallinna linnapea Tõnis Palts on veendunud, et kui reformierakonna ja keskerakonna uus loodav koalitsioon võtab vastu vähendatud laenukoormusega Tallinna eelarve, siis hiljemalt poole aasta pärast on ka nemad sunnitud suuremat laenu võtma, siis juba lisaeelarve kaudu.

<pilt#TonisPalts.jpg#Tõnis Palts#119#200#0> <b>Mis Tallinnas üldse toimub?</b>

Tallinnas on kogu aeg käinud võimuvõitlus. Erandiks oli see pool aastat, mil mina olen jõudnud linnapea olla. Ja paistab, et enne minu tulekut käinud võimuvõitlus käib nüüd täie jõuga edasi.

<b>Kas ise arvate, et jääte edasi võimule?</b>

Ma ei olegi võimul, ma olen lihtsalt linnapea. See on poliitiliste erakondade kokkuleppe küsimus.

<b>Kas ma olen õigesti aru saanud, et kogu see melu linnapea mahavõtmise ümber tuli teile ootamatult?</b>

Ma ju pidasin linna eelarve kokkusaamiseks iga päev läbirääkimisi. Lõpptulemus oli minu jaoks tõepoolest ootamatu. Kõige pujäänlikumalt käitus selle juures reformierakond, kes esitas aina uusi nõudmisi. Kui me olime jõudnud laenusummani 800 miljonit krooni ja tõdesime, et see on nüüd piir, millest allapoole minek tähendaks juba oluliste investeeringute kõrvaleheitmist, siis ma küsisin otse: öelge mulle see viimane number. Aga nad ei öelnud seda, vaid lihtsalt lahkusid.

<b>Kas reformierakond raius edasi oma 400 miljoni kroonist laenukoormist, mida linn on suuteline nende meelest välja kannatama?</b>

Nad ei raiunud isegi seda, sest ma ütlesin, et olen ka sellega nõus. Mina pole ju see, kellest oleneb, kas olla nõus või mitte. Mina olen linnavalitsuses ametnik. Kui öeldakse 400 miljonit, siis on see 400 miljonit krooni. Ütlesin vaid, et laenukoormuse vähendamisel 800 miljonilt 400 miljonile kroonile peab loobuma põhimõttelistest investeeringutest.

Kui isegi Paul Oberschneiderile antakse 400 miljonit krooni laenu, siis Tallinna linna laenutaluvus peaks ju olema kordi suurem.

<b>Kindlasti olete nüüd asjadele tagantjärele mõelnud. Mis teie meelest selle kõige taga oli: Siim Kallase kui rahandusministri vastuseis või selgelt poliitiline hoiak?</b>

Eks igaüks peab ise oma järeldused tegema. Minul oli ette näidata linnavalitsuse üksmeelne seisukoht, mille taga seisis ka reformierakond. Ja mina kaitsesin seda seisukohta. Kui koalitsioon arvas teisiti, siis ma olen valmis seda seisukohta muutma. Sama kinnitades, et paljud arenguprojektid jäävad sel juhul toppama.

<B>Linnavalitsus on mitu reformierakondlasest abilinnapead. Kas nemad märku ei andnud, et midagi sellist võib juhtuda?</b>

Kui pidada märguandeks muu jutu sees mainitud sõnu, et Kallasele see vist küll ei meeldi, siis jah, ehkki minu jaoks ei olnud see piisav argument. Mingeid märke lahkumisest ma aga ei näinud, seda enam ultimatiivseid märke. Oleksin olnud väga tänulik, kui seda oleks tehtud.

<B>Miks varjati PricewaterhouseCoopersi hinnangut Tallinna soovile laenata 1,5 miljardit krooni?</b>

Seda hoiti kinni vaid pool päeva üheainsa lause pärast: ei kuulu avaldamisele kolmandatele isikutele. Sisuliselt ei olnud seal midagi varjata, sest, nagu mina aru saan, oleme selle analüüsi järgi veel kaugel tegelikust piirist.
Ma näe mingit erinevust näiteks Tallinna ja Praha linna vahel. Kas me oleme nõrgemad kui Praha, kelle laenukoormus on oluliselt suurem. Seda enam arvestades, et Tallinn on Helsingi mõju all, mis sunnib meid kiiresti arenema. Ka näiteks Berliini areng on meeletult kiire.

Kui 1,5 miljardi krooni suurune laen oleks tõepoolest olnud tegelik probleem, siis me oleksime selle probleemi ära lahendanud ja õiged numbrid leidnud.

<b>Nüüd tagantjärele hinnates, kas te oleksite nii julge laenuplaaniga üldse välja tulnud, teadnuksite te praegust lahendust ette?</b>

See oli ju siiski vähemalt poole ulatuses reformierakonna enda projekt. Ega see polnud minu, vaid Isamaaliidu ja reformierakonna koalitsiooni projekt. Reformile oli kasulik seostada see kava minu nimega.

Laenu võtmine on aga hädavajalik. Mõelge ise, mis oleks juhtunud siis, kui näiteks Ühispank oleks ehitanud oma maja vastavalt omavahendite laekumisele. Paar korrust oleks valmis saadud ja siis ajutine katus peale pandud, et aasta-paari pärast edasi ehitada. See oleks ju sulaselge lollus. Aga nüüd tahetakse sellist lollust Tallinnas läbi suruda.

Kui sa ehitad valmis ainult pool teed, siis see ju autode läbilaskevõimet ei suurenda. Ega inimestele pole vaja ilusat asfalti, vaid seda, et ta hommikul kiiremini kodust tööle jõuaks. Ja seepärast tuleks lõpuni välja ehitada nii Põhjaväil, Vabaduse puiestee kui ka Mäekalda piirkond, kus Lasnamäe tunneli ots on siiani linna välja toomata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing