Baltika juurutab jaekaubanduse logistikat

Katrin Kurss 11. detsember 2001, 00:00

Hiljuti valmis Baltika uus tänapäevane ladu, mis läks maksma 5 miljonit krooni, lisaks investeeriti ka infotehnoloogiasse. ?See ladu peaks paar aastat meie vajadusi rahuldama,? ütles Baltika hanke- ja logistikadirektor Märt Aab.

Jaekaubandusettevõtte peamiseks eduteguriks on võime kiiresti reageerida turu muutustele. Oma ladu on üks osa ettevõtte poolt kontrollitavast tarneahelast, mis annab Baltikale jaemüügitegevuseks vajaliku paindlikkuse.

Aabi sõnul on lao kiire läbilaskvus tunduvalt tähtsam kui mahutavus. Baltika varude käibekiirus on pidevalt kasvanud paralleelselt omatoodangu osatähtsusega.

?Eesmärk on, et klient ei lahkuks poest ostu sooritamata, sest ta ei leidnud endale sobivat suurust,? illustreeris varude paindliku majandamise vajadust Baltika turundusdirektor Maarika Liivamägi.

Jaekaubanduse vallas on Eesti rõivatootjatele, nende hulgas ka Baltikale suureks eeskujuks Hispaania üliedukas rõivakett Zara, kellel õnnestub laovarud 6?7 korda aastas välja vahetada.

Üheks oluliseks varude käibekiirust mõjutavaks teguriks on omatoodangu ja allhanke suhe. Kui allhankepartii saab sama hästi kui vabriku uksest tellijale saata, siis oma kaupluste varustamiseks on valmistoodangu laos hoidmine vältimatu, rääkis Aab. Kaubandusketi arendamise faasis peab hoidma varu ka selleks, et avada mõni uus müügikoht.

Novembri seisuga on Baltikal 53 müügipinda seitsmes riigis. Baltika üheksa kuu käive oli 303 miljonit ja kasum 9,2 miljonit krooni.

Võrreldes Baltikaga on Sangari laovarude käibekiirus küll suurem, ent see-eest on Sangaril vähem omatoodangut ja oma müügikohti. Kui Baltika näeb oma võimalust kiiruse ja paindlikkuse suurendamises, siis Sangar tegeleb ostukulude optimeerimisega.

?Püüame vähendada hankijate arvu, et võita koguste pealt hinnas,? selgitas Sangari logistikajuht Martti Lilleorg. Kui oleksime ostukulusid 4 protsenti kokku hoidnud, oleksime üheksa kuu kasumis võitnud terve miljoni, tõi Lilleorg näiteks.

Klementi ehitas uue 1000ruutmeetrise üldpinnaga logistikakeskuse möödunud aastal ja investeeris 6 miljonit krooni. Klementi logistikakeskus teenindab ka Soome emaettevõtet P.T.A. Group OY.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing