Naabrid sunnivad peeglisse vaatama

Tõnis Arnover 11. detsember 2001, 00:00

Küünitagu Eesti oma nina Euroopasse palju tahes, igal hommikul ärgates on meie naabrid ikka Soome, Läti ja Venemaa. Aga naabritesse suhtumine on teadagi missugune: ühed põdrad, karud ja saldejumsid kõik. Eks sama hellitavat suhtumist kohta paljude naabrite vahel, ka Põhjalas.

Eesti puhul on huvitav ainult rõhuasetus. Kui sisemiselt oleme enda ja oma tuleviku kaemisel pigem allameetrimehed, siis välises hinnangus seda joviaalsemalt ülevaatavad. Vahest on see lihtsalt enesesisendus, mis lisab konkurentsis jõudu, eriti kui Läti on Eestist möödunud nii majanduskasvu poolest kui ELi kõnelustel.

Loed Läti ajalugu, ja nuta või naera, erinevused Eestiga seisnevad üksnes pisidetailides. Seepärast annan õiguse pigem Anna ?igurele, diplomaadile ja literaadile, kes kirjutab: eestlased ja lätlased on nagu ?üks rahvas, kellel kaks keelt ja kaks nime?. Kui Eesti välisministrile, kelle arvates on baltlased Eestile kui tüütu Nõukogude mineviku taak, mis ei lase Eestil tunda end väärilise Põhjala liikmena. Soomlaste hiljutist iseseisvuspäeva tähistamist vaadates jälle kõik kuidagi väga tuttav: hommikune kaevikute näitamine, tuttava viisiga lipuheiskamine ja õhtune presidendi lõputu kätlus. Põhiliseks erinevuseks oli naispresident, nagu ka Lätis, milleks Eesti ütles end möödunud valimistel mitte valmis olevat ja eelistas sümboliks eilset.

Ligi 80 toetusega Tarja Halonenil, kes oli suutnud vastuvõtu märksa inimlikumaks muuta, on pilvitud suhted ELiga ja oma rahvaga ning isegi Venemaa presidendiga, eelistades selleks, tõsi küll, NATO küsimuses veel peitust mängida. Ja ei peljanud ta heaoluühiskonna kaitsmise nimel isegi kõikvõimsa Nokia juhile vastu astumast.

Jah, sotsist president on väärikaks jäädes soomlastes väärikust kasvatanud. Tore, kui Eesti suudaks seda järele teha, kehvem kui ta killustatult üleolevaks jääb.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing