Tähelepanekud töötuskindlustusmakse kohta

11. detsember 2001, 00:00

Töötuskindlustuse seadus jõustub 1. jaanuarist 2002. a Esimene töötuskindlustusmakse tuleb maksta 2002. a jaanuarikuus tehtud väljamaksetelt, olenemata sellest, millise perioodi eest need tasud on arvestatud. Jaanuarikuu makse deklareeritakse jaanuarikuu deklaratsioonis, mida esitatakse maksuametile 10ks veebruariks. Samaks kuupäevaks tasutakse maksuameti pangakontole tööandja töötuskindlustusmakse ja kantakse üle kinnipeetud töötaja töötuskindlustusmakse.

Töötuskindlustusmakset makstakse töötajale ja avalikule teenistujale makstud palgalt ja muudelt tasudelt ning füüsilisele isikule tööettevõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel makstud tasudelt, va juhul, kui tasu saav isik on kantud äriregistrisse või registreeritud maksuametis füüsilisest isikust ettevõtjana. Töötuskindlustusmakset ei maksta juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikme tasudelt ja sotsiaalmaksuseaduse §3 nimetatud summadelt. Makse maksjad on töötajad ja tööandjad. Töötaja makse (1 maksustatavalt summalt) peetakse kinni iga töötajale tehtud väljamakselt ja deklareeritakse isikustatult deklaratsiooni TSD lisas 1 ja 2. Tööandja makse (0,5) arvutatakse antud kuus tehtud väljamaksete kogusummalt ja deklareeritakse TSD põhivormi real 5.

Töötuskindlustusmakse arvestatakse tehtud väljamakselt enne tulumaksu kinnipidamist. Kinnipeetava tulumaksu arvestamisel arvatakse residendist füüsilisele isikule makstavalt palgalt ja muudelt tasudelt maha kinnipeetud töötuskindlustusmakse. Kui makse peetakse kinni tööettevõtu- või muu võlaõigusliku lepingu makstud tasudelt, siis tulumaksu kinnipidamisel ei tohi maha arvata ei kinnipeetud töötuskindlustusmakset ega maksuvaba tulu.

Töötajale arvestati 2001. a detsembrikuu eest palka 5300 krooni. Palka makstakse välja 2002. a jaanuaris. Palga väljamaksmisel kõigepealt peetakse kinni töötuskindlustusmakse 1 määraga, mis moodustub 53 krooni. Tulumaksu kinnipidamisel arvatakse maksustatavast tulust maha maksuvaba tulu (1/12 osa) ja kinnipeetud töötuskindlustusmakse. Seega peetakse kinni 1104 krooni tulumaksu (5300 ? 1000 (kui maksuvaba tulu 2002. aastal ei muutu) ? 53 = 4247 x 26 ). Sellest tulenevalt saab töötaja kätte palka 4143 krooni ja 1 kuu töötuskindlustusstaa?i.

Eeldame, et töötuskindlustusmaksega maksustatavad väljamaksed (töötajatele, teenistujatele ja tööettevõtjatele antud kuus tehtud väljamaksed) moodustasid kogusummas 100 000 krooni. Sellelt summalt arvestab veel tööandja töötuskindlustusmakse temale kehtestatud töötuskindlustusmakse määras (0,5) ehk 500 krooni (100000 x 0,5).

Tööandja kannab kinnipee?tud ja arvestatud töötuskindlustusmakse maksuametile 10ks veebruariks üle koos kinnipeetud tulumaksuga ja arvestatud sotsiaalmaksuga ning esitab samaks kuupäevaks deklaratsiooni TSD.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing