Must maastikusõidukiäri võtab riigilt kaks miljonit krooni aastas

12. detsember 2001, 08:33

Maastikusõidukite maaletoojad pole rahul teede- ja sideministeeriumi venitamisega liiklusseaduse rakendamisel, sest tollimaksudest mööda hiilivad riiulifirmad äritsevad viiendiku võrra odavamate sõidukitega ning jätavad riigi ilma kuni kahest maksumiljonist, kirjutab Postimees.

Kümme aastat maastikusõidukeid, peamiselt ATV-tüüpi neljarattalisi väiketraktorit meenutavaid liikureid ja mootorsaane müüva ASi Ramo tegevdirektori Ülo Raudsepa hinnangul kaotab riik igal aastal ainuüksi piraatsaanide müügi tõttu poolteist kuni kaks miljonit krooni aktsiisi- ja käibemaksu.

Raudsepp lähtub oma arvutustes sellest, et aastas tuuakse Eestisse umbes 100 uut saani, neist pooled mustalt.

Ebaseaduslikult riiki toodud sõidukid lähevad kaubaks, sest ehkki uus liiklusseadus võeti vastu aasta eest ja hakkas kehtima üle kümne kuu tagasi, pole teede- ja sideministeerium suutnud vastu võtta kõiki seaduse rakendusakte.

Seni puuduvate aktide hulgas on liiklusseaduse täiesti uut osa ? maasikusõidukite arvelevõtmise ja tehnoülevaatuse korda ? puudutavad teede- ja sideministeeriumi määrused. Samuti pole valitsus kehtestanud seaduses nimetatud maastikusõidukite liiklemise eeskirja.

Raudsepp on veendunud, et nende sõiduriistade arvelevõtmine on pidurdanud erahuvide taha.

?Eestis on palju inimesi, kes ei soovi, et nende soodsalt hangitud lõbusõidukid oleksid arvel, sest ilmselt puuduvad neil arvelevõtmiseks vajalikud dokumendid,? põhjendas Raudsepp. ?Maastikumasinate registreerimine lõikaks läbi ka seni karistamatult tegutsenud riiulifirmade äri.

Esmaspäeva allkirjastas teede- ja sideminister Toivo Jürgenson määruse, mille pealkiri on ?Registreerimisele kuuluvate maastikusõidukite loetelu?, ja milles ainsa arvelevõttu vajava maastikusõiduki tüübina kirjas mootorsaan. Määrus jõustub 1. juulil 2002.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing