Ülo Toomsalu • 12. detsember 2001 kell 7:56

Eesti raamatuäri on koondunud kahte linna

Kolm neljast Eesti kirjastustes trükitud raamatust leiab endale ostja Tallinnas ja Tartus, kirjutab Postimees.

Kirjastajate hinnangul on raamatumüügikäivete drastiliste piirkondlike erinevuste põhjuseks nii elatustaseme vahed kui ka raamatukaubanduse kehvapoolne tase mitmes linnas. Nii näiteks ostetakse Tartus ja Tallinnas ühe elaniku kohta kuni kaks korda rohkem raamatuid kui Pärnus.

Kirjastuse Varrak tegevjuhi Priit Maide kinnitusel on raamatukaubandus kõige arenenum Tartus, kus on kesklinnas neli-viis nüüdisaegset avariiulitega kauplust. ?Tallinn oma kahe korraliku kauplusega jõudis Tartule alles tänavu järele.?

Magistritöö tarbeks Eesti raamatupoodide müügistatistikat koguva Tartu Ülikooli raamatupoe direktori Ülle Kollo hinnangul moodustab Tallinna raamatuturu käive kogu Eesti käibest 60 protsenti, tartu osaks jääb 15-20 protsenti raamatumüügist. Tänavu jääb raamatute jaemüügi kogukäive Eestis Kollo andmetel vahemikku 250-350 miljonit krooni.

Tartu raamatupoodide müügimahud kerkivad Kollo sõnul viimastel aastatel kiiremini kui mujal Eestis. Kui tänavu kasvab Tartu raamatukaupluste käive Kollo hinnagul umbes kolme protsendi võrra, siis Tallinnas jääb see mullusele tasemele.

Viimase nelja-viie aasta jooksul on väärtkirjanduse osa eestlaste raamatuostudes hakanud Priit Maide kinnitusel kerkima. ?On nimetusi, mida me poleks julgenud veel 1996. aastal välja anda.?

Hetkel kuum