Sulev Oll • 12. detsember 2001 kell 22:00

Firmad teevad tollivormistuse ise

Ise deklareerimine tähendab seda, et kokkuleppel tolliga viiakse paberdeklaratsioonid (mis on eelkõige ka firmade raamatupidamisdokumendid) tolli tembeldamiseks alles hiljem. Deklareeritud kaup vabaneb tolli järelevalve alt siiski vaid siis, kui tolli infosüsteemi selektiivsuse ja riskianalüüsi moodul ei suuna täiendavale kauba või dokumentide kontrollile, ütles tolliameti IT-osakonna juhataja Lauri Laksberg.

Deklaratsiooni ise kinnitamisel on küll teatud piirangud ? seda ei ole lubatud rakendada riskikaupadele, nagu aktsiisialused kaubad (alkohol, tubakas, kütused). Praegu on sellesse projekti kaasatud Tallinnas Schenker, DHL, TNT ja Air Cargo. Seega alustati firmadest, kellel on eriti oluline saada ajaline võit. Projekt laieneb ka teistesse inspektuuridesse, näiteks Edela inspektuuris on kaasatud suured eksportijad ? Viisnurk, Pärnu plaaditehas ja Interfish. Positiivse poole pealt võib välja tuua kahte viimast ? elektroonselt vormistatud deklaratsioonide maht on vastavalt üle 90 ja 100 protsenti kogu deklaratsioonide mahust. Kirde inspektuuris on hiljuti liitunud Kreenholm, Tartus Ilves-Extra.

Paberivaba ehk nn iseseisva tollivormistuse õigust ei anta Laksbergi sõnul kõikidele firmadele. ?Rakendame usaldusväärsuse kriteeriumi,? ütles Laksberg. ?Selle tulemusel jaotame firmad rühmadeks, millel on erinevad õigused.?

Rühmadesse jaotamise aluseks on näiteks firma iga, vormistuste maht, tollivormistuse vigade iseloom, kehtivad rikkumised ja nende raskus.

Süsteemide laialdasemal kasutamisel on muudatused nii firmade kui ka tolliameti igapäevatöö tehnoloogias. Näiteks deklaratsioonide elektroonilise edastuse suurenedes üle teatud piiri väheneb töökoormus tollis klienditeenindajatel, kes seni tegelesid põhiliselt deklaratsioonide vastuvõtmise ja kontrollimisega.

Iseseisev tollivormistus (kaubadeklaratsiooni isekinnitamise õigus) ei tähenda veel paberivaba vormistust. Paberivaba tollivormistus saab ilmselt tekkida ikkagi pärast digitaalallkirja ja ajatempli kasutamise rakendumist.

Projekti üks eesmärkidest on ka flopi kui andmekandja väljavahetamine laivõrgu kaudu edastamise vastu. See peaks tagama dokumentide töötlemiskulude kokkuhoiu, andmete topeltsisestamise vältimise, andmete kiirema edastamise, vigade vähenemise ning uute ärimudelite ja võimaluste kasutuselevõtmise.

Hetkel kuum