Hewlett-Packard ? Ränioru seeme

Tõnis Oja 14. detsember 2001, 00:00

Maailma juhtivaid arvutustehnika tootjaid Hewlett-Packard (H-P) on paljuski nn Ränioru (Silicon Valley) tehnoloogiaettevõtete prototüüp ? kaks Stanfordi ülikooli tudengit, kes alustasid 538dollarilise algkapitaliga garaa?ist, lõid tänu oma tehnilisele taibule ning organisatoorsetele võimetele rahvusvahelise suurkorporatsiooni.

Bill Hewlett ja David Packard lõid USA lääneranniku paljude ettevõtete tänaseks väljakujunenud juhtimisstiili: mitteformaalsus, paindlik tööaeg, avatud tööruumid ning inimlik lähenemine inimressursile. Kompanii asutajad, kes olid samal ajal ka juhid, said tuntuks nn jalutades juhtimisega, st nad käisid ringi tööpinkide vahel ja rääkisid töötajatega. Kompanii toonitas ka töötajate võrdsust. Näiteks kasutasid kõik töötajad, kellel oli õigus saada kompaniilt auto, vaid ühte mudelit, milleks oli Ford Taurus. Hilisematel aastatel kujunes taoline juhtimisstiil Räniorus tüüpiliseks, ilmselt kuulsamaiks sai selle poolest Apple Computers.

Nagu öeldud, rajas Hewlett-Packard Co David Packard Sr koos oma sõbra Bill Hewlettiga California väikelinna Palo Alto ühes garaa?is juba 1939. aastal. Oma esimese toote, meditsiinitehnikas kasutatava audioostsillaatori värvi kuivatasid nad David Packardi õe köögis. Väikeettevõte laiendas tasapisi oma toodete nimistut (mitmesugused kontrollinstrumendid) ning oma esimese arvuti lasi ettevõte välja 1966. aastal. Miniarvuteid ja tarkvara hakati tootma 1970. aastal. Hilisematel aastatel tõusis Hewlett-Packard maailma suuruselt teiseks arvutitootjaks, kelle toodang hõlmab peaaegu kogu arvutitehnika spektrit alates serveritest ning lõpetades kalkulaatorite ja printeritega. 31. oktoobril lõppenud majandusaastal oli kompanii netokäive 45,23 miljardit ning kasum 624 miljonit dollarit.

Kui maailma üheks prominentsemaks naistegevjuhiks peetav Carly Fiorina sai 1999. aasta juulis Hewlett-Packardi tegevjuhiks, oli grupis 83 tootmisdivisjoni, igaüks oma juhtkonnaga, kes vastutasid tootegrupi (näiteks skannerid või turvatarkvara) arendamise, tootmise ja müügi eest.

C. Fiorina oli esimene väljastpoolt tulnud tegevjuht kompanii ajaloos. Tema üks eesmärke oligi konglomeraadi juhtimist korrastada ja suurendada seeläbi selle tulemuslikkust.

4. septembril teatasid Hewlett-Packard ja teine tuntud arvutitootja Compaq kahe ettevõtte ühinemisest. Kui ühinemine õnnestuks, tekiks tõsine konkurent senisele juhtivale arvutitootjale IBM. Uus konglomeraat võtaks turuliidri koha personaalarvutite, serverite ja printerite turul. Infotehnoloogiateenuste turul hõivaks uus ühinenud kompanii kolmanda koha.

Paraku on kahe suurfirma ühinemine äärmiselt ebatõenäoline, sest selle vastu on Hewlett-Packardi suuromanikud ? asutajate perekonnad ja nendega seotud fondid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:10
Otsi:

Ava täpsem otsing