Firmajuhid peavad parimaks General Electricut

Sirje Rank 19. detsember 2001, 00:00

Briti majanduslehe Financial Times ja audiitorfirma PricewaterhouseCoopers (PwC) neljandat aastat koostatud pingereas on esikohal jätkuvalt (kolmandat aastat) USA energeetikahiid General Electric ning teisel kohal maailma suurim tarkvaratootja Microsoft. Ka ülejäänud firmad esiviisikus on samad ? IBM, Sony ja Coca-Cola, ehkki järjestus on läinud aastaga võrreldes veidi muutunud.

Nokia on läinud aasta 11. kohalt tõusnud ainsa Euroopa firmana pingerea esikümnesse 7. kohale.

Ka enim austust äratanud firmajuhtide osas on järjestus varasemate aastatega võrreldes sama ? esikohal on taas 20 aastat General Electricut juhtinud ning tänavu sellest ametist pensionile jäänud Jack Welch ning teisel kohal Microsofti asutaja Bill Gates. Nokia juht Jorma Ollila on 12.

Enim respekteeritud naisjuht on Hewlett Packardi tegevjuht Carly Fiorina, kes hetkel on haaratud vastuolulisse ning palju kriitikat pälvinud HP ja Compaqi ühendamise protsessi.

Enim lugupeetud firmade ja firmajuhtide pingeridade koostamiseks küsitleti tänavu 914 firmajuhti 65 riigist. Esmakordselt andsid oma hinde ka üheksa firmajuhti Eestist.

Peamised tegurid, mis firmajuhtide valikuid sel aastal mõjutasid, olid IT-mulli lõhkemine ning kõikuma löönud ootused mobiilside tuleviku suhtes, kirjutas Financial Times.

Nii on telekommunikatsioonivarustust tootev Cisco Systems langenud läinud aasta 7. kohalt 27. kohale. Cisco juhti John Chambersit, kes mullu oli enim respekteeritud firmajuhtide hulgas neljas, tänavu enam 30 äramärkimist leidnud tippjuhi hulgas ei ole.

Ka on selle aasta 50 enim lugupeetud firma hulgast kadunud internetikaubamaja Amazon.com, ehkki firma juht Jeff Bezoz on säilitanud 22. koha hinnatud firmajuhtide järjestuses. Ka saab Amazon kõrge hinde klientidelt kui üks enim väärtust andvaid firmasid. Kaheldakse aga Amazoni kui ettevõtte saatuses.

Erand on Nokia ? kahtlused 3G mobiilside väljavaadete osas pole suutnud varjutada muljet, mida on maailma firmajuhtidele avaldanud suhteliselt väikese riigi tundmatu firma tõus maailma juhtivaks mobiiltelefonide tootjaks.

Nokia pearivaali Rootsi Ericssoni leiab aga vaid elektroonikaettevõtete pingereast ning sealgi on ta tagapool teisi konkurente, USA Motorola välja arvatud.

Kõige olulisemaks teguriks firmade reastamisel pidasid firmajuhid äristrateegiat. Selle seadis esikohale 20 protsenti vastanutest. Uuendusena tuli tänavu firmasid hinnata ka klientidele ning aktsionäridele loodud väärtuse järgi.

Firmajuhtidele lisaks kaasati sellesse küsitlusse ka laiem avalikkus ehk inimesed tänavalt.

Kokku langesid klientide hinnangud selliste firmade puhul nagu Microsoft, GE, Sony, Wal-Mart, Coca-Cola ja McDonald?s. Firmajuhid lisasid oma eelistustena veel Delli, Inteli, Amazon.comi ning Nokia.

Suurimat väärtust aktsionäridele on vastanute hinnangul andnud GE ja Microsoft. Nokia leiab selles järjestuses 15. kohalt.

Firmade üldnimistus domineerivad Ühendriikide ettevõtted, esimese mujalt pärit firmana on neljandal kohal Jaapani Sony.

Euroopa firmadest on esimese 50 ettevõtte hulgas Nokia kõrval veel ?veitsi Nestlé, Saksa firmad BMW, Siemens, Allianz, Volkswagen, Porsche ja SAP; ?veitsi-Rootsi ABB, Briti-Hollandi Royal Dutch/Shell ja Unilever; Prantsuse L?Oreal, Vivendi Universal ja Axa ning Prantsuse-Saksa-Briti-Hispaania Airbus Industries.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing