Kolmikliidu kirjavahetus

19. detsember 2001, 00:00

Reformierakonna otsus lahkuda oma partnereid eelnevalt informeerimata Tallinna koalitsioonist ning tuua Keskerakond Tallinnas võimule on tekitanud Toompea koalitsiooni sisestes suhetes uue olukorra. Mõõdukatel ja Isamaaliidul puudub kindlus, kas Reformierakond soovib valitsusliidus jätkata.

Sellisele käitumisele osutavad Reformierakonna otsus kukutada läbi haldusterritoriaalne reform, sihikindel vastutöötamine ühiskonna sotsiaalset turvalisust suurendavate seaduste või riigieelarveliste eraldiste menetlemisele, populistlik vastuseis elektrooniliste isikutunnistuste kasutuselevõtule ning koalitsioonikaaslastega kooskõlastamata ettepanekud riigieelarve eelnõusse. Tallinna juhtimise pakkumisega Keskerakonnale jõudsid sellised arengud meile talumatu piirini.

Veendumust, et Reformierakond on langetanud otsuseid ennekõike järgmiste valimistega seotud erakondlikest huvidest, mitte riiklikest huvidest lähtudes, kinnitas ka Reformierakonna esimees Siim Kallas 10. detsembril 2001 koalitsiooninõukogu koosolekul.

Mõõdukad ja Isamaaliit teevad Reformierakonnale ettepaneku tõestada tegudega, et ollakse valmis jätkama valitsuskoalitsioonis usaldusväärse partnerina.

Isamaaliidu juhatuse nimel Mart Laar, esimees
Mõõdukate juhatuse nimel Eiki Nestor, aseesimees

___________________________________________

Reformierakonna otsus lahkuda Tallinna senisest koalitsioonist sündis raske südamega, kuid Teile hästi teada motiividel. Tallinna senine valitsuskoalitsioon oli äärmiselt problemaatiline nii oma toimimise kui ka maine poolest. Viimased arengud, mis eelnesid meie lahkumisotsusele, ületasid meie taluvuse piiri. Ajakirjanduses tira?eeritud väited, et partnereid meie otsusest eelnevalt ei informeeritud, ei vasta tõele. Kuid see ei ole peamine.

Peamine on usutavasti meie ühine arusaamine, et probleemid Tallinna koalitsioonis tulenesid koalitsioonist enesest ja meie oleme veendunud, et neid saab ka lahendada vaid Tallinnas.

Reformierakond kinnitab siinkohal oma kindlat tahet jätkata koos oma tänaste partneritega valitsemisvankri vedamist ning lükkab ümber kõik spekulatsioonid soovist valitsusvastutusest vabaneda.

Reformierakond teeb koalitsiooni partnererakondadele siira ettepaneku mitte siduda Tallinna valitsemise probleeme Toompea valitsuskoalitsiooni saatusega. Vastupidine oleks Reformierakonna arvates Eesti suhtes vastutustundetu ning ka kokkusobimatu meie arusaamisega riigimehelikust käitumisest.

Korraliste valimisteni on jäänud veidi üle aasta. Selle aasta sees on ette näha läbirääkimiste lõpetamist Euroopa Liiduga ja Eesti võimalikku kutsumist laienemisläbirääkimistele NATOga. Praegune koalitsioon püstitas nimetatud välispoliitilised eesmärgid koos ja on nende realiseerimiseks ka ühiselt palju vaeva näinud. Eesti ei saa kunagi valmis. Enne 2003. aasta märtsi ei ole meil aga mingisugust õigustust jätta pooleli kavandatu elluviimine. Meie oleme koostööks valmis. Oleme valmis ka läbi rääkima igasuguste täiendavate ettevõtmiste üle, mis seda koostööd aitavad paremini korraldada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing