Diktofon: väike, kuid praktiline abimees

Tarmo Riisenberg 20. detsember 2001, 00:00

Diktofone jaotataksegi sõltuvalt salvestusviisist digitaalsed ja kassetiga diktofonid. Kassetiga diktofonid jagunevad omakorda suure ja väikese (nn mikro-) kassetiga diktofonideks. Digitaalsel diktofonil puuduvad praktiliselt liikuvad (kuluvad) osad, kassetdiktofonil toimub aga heli salvestamine just liikuvale helikandjale ? magnetlindile. Helikandja liigutamiseks on vaja mootorit, mis mõjutab märgatavalt salvestise kvaliteeti ja muudab sellel salvestatud teksti raskesti arusaadavaks. Digidiktofon töömüra ei salvesta.

Suurem kasutusmugavus ongi tinginud selle, et enamik uutest ostetavatest diktofonidest on digitaalsed, samas jätkub ka siiski esialgu veel kohati odavamate kassetiga mudelite tootmine. Küll aga väheneb nõudlus mikrokassetiga diktofonide järele, sest suuri kassette saab kuulata ja töödelda ka muudes seadmetes, mikrokassette ainult samas diktofonis.

Enne diktofoni ostmist tasuks kontrollida, kui suur on salvestamisel diktofoni nö omamüra, kui tundlik on mikrofon ja millistelt kaugustel on sellega võimalik salvestada. Diktofonidele on sisse ehitatud kas suundmikrofon ühes suunas kaugelt lindistamiseks või laia tundlikkusega mikrofon, mille puhul ei pea mikrofoni rääkijate suunas sihtima. Samuti tasub uurida, milliseid lisavõimalusi (näiteks eraldi mikrofoni lisamine, failide kaitse PIN-koodiga, kiire kustutus, äratus ) teid huvitav diktofon pakub.

Enamik diktofone lubab automaatset hääle salvestust, kuid siin tuleb arvestada, et lindistusfunktsioon hakkab tööle pärast esimese häälesignaali saabumist, mis tähendab sõnaalguste nö ärasöömist.

Unustada ei tasuks ka seda, millise salvestusajaga peaks olema teile kõige sobivam diktofon. Tavalise kassetiga diktofoni salvestusaeg on enamasti kuni 90 minutit, digitaalsete diktofonide puhul ületab salvestusaeg isegi kümmet tundi.

Osade kassetiga diktofonidega on võimalik lindistada poole aeglasemalt, tavalise 2,4 cm/s asemel 1,2 cm/s. Seega mahub selliselt lindistatud kassetile kaks korda rohkem materjali.

Ka digitaalse seadme puhul on võimalik salvestusre?iime valida. Parima helikvaliteedi korral salvestab diktofon veidi alla poole oma täismahust, kuid selle salvestise kvaliteet on väga hea.

Digitaalsete diktofonide eeliseks on ka võimalus helilõike markeerida, nii saab vajaliku lõiguni jõuda paari nupuvajutusega. Digidiktofoni miinuseks on suur energiatarve, tavaliselt kestavad selle patareid vaid maksimumsalvestusaja.

Kassetiga diktofonide eeliseks on võimalus kasutada kassetti ka teistes taasesitusseadmetes. Ka on tavalised kassetiga diktofonid üldjuhul digidiktofonide hinnatasemest odavamad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing