Kaja Koovit • 20. detsember 2001 kell 22:00

Aktsionäridele on parim firma General Electric

Majandusleht Financial Times ja audiitorfirma PricewaterhouseCoopers küsitlesid tippjuhte ning juhtivate investeerimisfondide varapaigutajaid, saamaks vastust küsimusele, millised ettevõtted on nende hinnangul aktsionäridele kõige kasulikumad ehk omanikele kõige enam väärtust loonud.

Nii ettevõtete juhtide kui ka fondijuhtide koostatud TOP 20 edetabelites saavutas esimese koha juba kolmandat aastat kõige mainekamate ettevõtete nimekirja liider Ühendriikide energeetikakontsern General Electric.

Teisele kohale asetasid nii ettevõtete kui fondide juhid tarkvarafirma Microsoft.

Kolmanda koha osas lähevad hindajate arvamused lahku. Tippjuhid hindasid selle koha vääriliseks legendaarse Warren Buffetti investeerimisfirma Berkshire Hathaway ning fondijuhid enam kui 100 riigis tegutseva USA suurima finatsteenuste grupi Citigroup.

Fondijuhtide ja tippjuhtide koostatud edetabelites kattuvad 12 ettevõtet.

Maailma 20 kõige lugupeetuma ettevõtte hulgast kuus ei mahtunud ei fondijuhtide ega ka tippjuhtide hinnangul aktsionäridele enim väärtust loonud kompaniide edetabelisse. Nimekirjast jäid välja finantsteenuste firma AIG, autootja Ford, arvutitootja Hewlett-Packard, autotootja DaimlerChrysler, toiduainetööstuse ettevõte Nestle ja Ameerika Ühendriikide lennundusfirma Southwest Airlines.

Sarnasuste kõrval on tippjuhtide ja fondijuhtide hinnangutes ka suuri erinevusi.

Nii hindavad tippjuhid kõrgelt Sony, General Motorsi ja Toyota panust aktsionäride vara kasvatamisel, fondijuhtide edetabelis need ettevõtted aga äramärkimist ei leia.

Sony põhilise väärtusena nimetavad tippjuhid tihedat suhtlemist aktsionäridega. Lisaks hinnatakse ettevõtte innovaatilisust ja ettevõtlikkust, mis valikukriteeriume arvesse võttes peaksid olema eelkõige just fondijuhtide märgatud eelised.

Investeerimisfondide juhtidele meeldivad hoopis Prantsuse kosmeetikafirma L?Oreal ja Citigroupi suurim konkurent Suurbritannia-Hongkongi finantsgrupp HSBC (Hongkong Shanghai Banking Corporation), mis hõivasid nende edetabelis vastavalt 5. ja 8.-9 koha.

L?Oreali väärtustena nimetasid vastajad eelkõige ettevõtte stabiilsust ja kõrget dividenditootlikkust.

Nii ettevõtete tippjuhid kui ka fondijuhid kinnitasid, et võtsid edetabeli koostamisel aluseks ettevõtete edukuse, kasumlikkuse ning ettevõttesse tehtud investeeringu tasuvuse.

Investeerimisfondides rahapaigutamise otsuste langetajate jaoks oli ettevõtete valikul teine väga tugev argument asjaolu, kas ettevõte on novaatorlik, milline osa on uurimisel ja tootearendusel. Lisaks hindavad fondijuhid ka turuosa suurust.

Ettevõtete tippjuhid seevastu hindavad fondijuhtidest oluliselt enam kvaliteeti, vastupidavust ja usaldusväärsust, tugevat juhtimist ning ettevõtte tegevuse läbipaistvust.

Hetkel kuum