Jõuluilu tuppa ja kontorisse

Piret Tuuletare 21. detsember 2001, 00:00

Pühadehõngulise ümbruse loomiseks on mitmeid võimalusi. Võib läbi astuda mõnest supermarketist ja leida vajalikku sealsest jõuluosakonnast.

Pisut nõudlikum klient seab ehk sammud lillekauplusesse, kust saab soetada laias valikus käsitööna valminud jõuludekoratsioone ? väikestest kompositsioonidest tellimustööna valmistatud ruumikaunistuseni.

Ise kaunistusi tehes tuleks kõigepealt aga mõelda dekoreeritavale ruumile ? sisekujunduse stiil ja värvitoonid dikteerivad paljugi. Põhupärg ja viljavihud ei sobi ülimoodsasse interjööri, just nagu ei passi kõrtsituppa või talukööki metalselt läikivad modernse moega jõulukaunistused. Samuti võiks juba materjali varudes mõelda, millised värvitoonid ruumidega sobivad.

Et jõuluseadetesse sobib looduslik materjal, tasuks enne poodidesse jooksmist võtta ette jalutuskäik metsa või mere äärde. Kasutada võib samblikke, käbisid, puuseeni, roogu, kuivanud putki, kõikvõimalikke maapinnal veel püsti olevaid kõrsi ja varsi. Ühesõnaga kõike, mis inspireerib.

Ainuüksi puude oksad on erinevad. Näiteks pikki ja peenikesi leinakase oksi on võimalik igapidi keerata ja painutada. Neid mõnest kohast traadiga kinnitades saab vormida mitmesuguseid kujundeid ? pärja, kuu, tähe, ovaali, kera, kolmnurga. Ilusale punutud aluskarkassile jääb veel lisada mõni jõuluteemaline kaunistus ja töö ongi valmis.

Huvitavad on ka sammaldunud kuuseoksad, mida võib panna lihtsalt potti või vaasi, kinnitades neile mõne jõulukuuli või muu kaunistuse. Muidugi saab sellistest haralistest okstest moodustada ka karkassi või kasutada neid lisandina kompositsioonis.

Soovi korral võib okstele anda värviga ilmet. Sobivaimad toonid on kuld, hõbe, pronks ja valge. Aerosoolvärve on lihtne kasutada ja ühtviisi sobivad nii lillekauplustes müüdavad spetsiaalsed värvid kui need, mis on müügil ehitus- ja värvipoodides.

Omal kohal on ka pihustatav kunstlumi, millega võib aga kahjuks alt minna. Osa firmade toodang ei ole piisavalt kvaliteetne ja mõne aja möödudes lumi ?sulab? ning haihtub.

Jõuluseade tegemisel võib kindlasti kasutada ka kauplustes müüdavat materjali: linnukesi, suhkrustatud õunu ja marju, pärleid, paelu, sädelevaid tähekesi, suuri ja väikesi jõulukuule.

Lisaks kaubanduskeskustes pakutavale, kus valik on küllaltki lai, kuid samas igal pool ühesugune, võib põnevamaid asju otsida ikkagi lilleärist.

Samas ei maksa alahinnata toiduosakonda. Koorega kreeka ja sarapuupähklid, kuivatatud puuviljad, kaneelikoor ? neid kõiki võib kaunistuste tegemisel kasutada.

Lilleseade abimaterjalidega kauplevad hulgifirmad müüvad ka suurtes pakkides kuivatatud apelsini- ja õunalõike. Hoopis kavalam on aga mõned vajaminevad viilud endale ise varakult kuivama panna. Tuleb tunduvalt odavam.

Kaunistuste valmistamisel läheb vaja ka tehnilisi abimaterjale ja töövahendeid. Käärid, nuga, võib-olla ka näpitsad on ilmselt kodus juba olemas.

Kui olla piisavalt nutikas, on võimalik ainult nende vahenditega hakkama saada. Kes aga tahab olla kindel, et tal töö mõne materjali kinnitamise taha seisma ei jää, võiks osta liimipüstoli, mida saab edaspidigi kasutada.

Kvaliteetsed ja seega muidugi ka vastupidavamad püstolid maksavad paar-kolmsada krooni. Sellist kulutust pole aga harrastajal mõtet teha. Näiteks kauplustest Koduekstra on võimalik osta liimipüstol umbes kuuekümne krooni eest.

Tehnilistest abimaterjalidest võib vaja minna erinevaid traate ja kuiva oaasist ehk vahtjat materjali. Erineva jämedusega musta traati kasutatakse kinnitusteks, mis ei jää valmis töös näha. Kuldsed, hõbedased või mõnda muud värvi poolidele keritud ilutraadid on mõeldud aga väljapaistvaks kinnituseks.

On veel spiraaltraat, mida kasutatakse nii kinnitamiseks kui lihtsalt kaunistamiseks. See on tihedaks spiraaliks surutud niitjas traat, mis näeb välja nagu kett, kuid mida saab otsast tõmmates pikaks ja peenikeseks venitada.

Kuiv oaasis on vajalik näiteks keraamilistesse pottidesse tehtavate seadete jaoks. Oaasist on nii telliskivisuurusi klotse, millest saab noaga ise sobiva suuruse ja kujuga tükke lõigata, kui ka valmis koonuseid, silindreid, kerasid, ringe ja südameid. Lõigates klotsist paraja suurusega tüki näiteks keraamilise poti sisse, saab sinna torgata traadiga kaunistusi. Käbidele ja horisontaalasendis okstele saab ise traadi ümber panna ja nii on ka neid võimalik oaasisesse kinnitada.

Kindlasti ei pea jõuluseade olema ainult kuiv- ja kunstmaterjalist. Kasutada võib ka näiteks küpressi, jõulukaktust, hüatsinti või jõulutähte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:12
Otsi:

Ava täpsem otsing