Euro isa on oma sünnitise pärast mures

21. detsember 2001, 16:23

Nobeli 1999.a. majanduspreemia laureaat, Columbia ülikooli professor Robert Mundell võib ennast õigusega lugeda üheks Euroopa ühisraha isaks. Kuid sünnitis valmistab talle palju ärevust, kirjutab Vedomosti.

Euroopa arengut pidurdavad õigustamatult kõrged maksud, ülemäära ranged turgu (sh tööjõuturgu) reguleerivad nõudmised. Kõik see vähendab euro käibelevõtu majanduslikku efektiivsust, arvab Mundell.

1980ndatel aastatel kaitses teadlane majanduse arengu kontseptsiooni, mis põhines madalatel maksudel, tootmise stimuleerimisel ja reguleerivate organite rolli vähendamisel. See kontseptsioon võeti kasutusele president Ronald Reagani administratsiooni poolt ja aitas USAl reformida majandust ning kindlustada selle kasvu.

Praegu peab Mundell hädavajalikuks analoogiliste reformide läbiviimist mandri-Euroopas. Ilma selleta ei suuda euro täita oma ajaloolist rolli ja teha Euroopa majanduse sama efektiivseks ja dünaamiliseks nagu USA oma.

Praegu on Mundelli arvates euro kasutuselevõtul teatud ohtusid. Näiteks võib ta arvates euroraha lähiajal nõrgeneda, sest paljud mitteeurooplased, kes pole euros kindlad, vahetavad oma vahendid dollariteks.

Oma visiidi ajal andis Mundell intervjuu Wall Street Journal Europe ajakirjanik Vladimir Shishkinile. Seda saad lugeda <#siit=http://www.vedomosti.ru/stories/2001/12/21-37-02.html>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing