Margus Kohava: saetööstustel kasumilootus järgmisel aastal väike

21. detsember 2001, 13:14

Erilist lootust teenida järgmisel aastal kasumit investeerimiseks pole, sest saetoodangu hind jääb endiselt madalaks ja palgi hind on kõrge, ütles ASi Sylvester projektijuht ja Eesti Metsatööstuse Liidu juhatuse esimees Margus Kohava.

?Maailmaturul saematerjali osas järgmisel aastal olulist hinnatõusu ette ei ole näha,? prognoosis Kohava.? See tähendab, et hind jääb madalale tasemele ja saetööstus hakkab järgmisel aastal eelkõige võitlema eluspüsimise eest.?

Kohava hinnangul on Eesti saetööstus kehvemas olukorras kui konkurendid soomlased ja rootslased, kes suutsid saavutada kokkulepped ning viia palgi hinna kooskõlla saematerjali hinnaga. ?Eestis on vaba turg ja kuna seatööstuseid on tekkinud palju, siis terav konkurents ei lase palgi hinnal langeda,? selgitas Kohava.

Kvaliteetse kodumaise palgi tihumeetri hind küünib üle 800 krooni. Saematerjali kuupmeetri keskmine hind maailmaturul on praegu 1950 krooni. Kahest tihumeetrist palgist saab umbes üks kuupmeeter saetoodangut.

Kohava sõnul ei tohiks Eestisse saetööstuseid järgmisel aastal juurde tulla, sest turule pürgiva suure tootmisvõimsusega Sakala Saeveski käivitamisel pingestuvad niigi teravad pinged toormeturul veelgi.

?Tõuseb importpalgi osakaal, sest seda palki, mida järgmisel aastal Eestis tahetakse ära saagida, Eestis kindlasti ei teki,? ütles Kohava. Tema andmeil tuuakse Venemaalt ja Lätist sisse viiendik toormeks vajalikust palgist.

Positiivse tendentsina tõi Kohava välja selle, et igal aastal on Eestis suurenenud nõudlus saematerjali järele. ?Järeltöötlemine areneb jõudsalt,? järeldas Kohava. ?Pikeneb puidu väärtusahel, luuakse uusi töökohti ja teenitakse täiendavat kasumit.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing