Tööstuskasv tuleb omaekspordist

21. detsember 2001, 10:38

Novembris tööstustoodangu müügi kasvutrend jätkus mõnevõrra madalamal tasemel kui oktoobris, kuid oli aeglustuva maailmamajanduse kasvu taustal märkimisväärne. Töötleva tööstuse kasvu vedasid peamiselt omaekspordil baseeruvad puidu- ja tekstiilitoodete tööstused. Oma panuse sellesse andis ka ehitusmaterjalide toodete müügi kasv, teatas majandusministeerium oma kommentaaris.

Juba viis kuud väldanud kasvutrend puidutoodete turul jätkus ka novembris. Puidutoodete nominaalmüügi kasvu on hakanud toetama ka puidutoodete hindade kasv. Peamiseks müügiartikliks on olnud vineer ja saematerjalid. Samuti suurenes hoogsalt tekstiilitoodete müük, mille taga seisnes puuvillase riide eksport välisturgudele. Sama kõrget kasvu oktoobrikuuga näitas ka ehitusmaterjalide toodete müük, peegeldades ehitusturul valitseva soodsa majanduskeskkonna püsimist.

Viimaste kuude keemiatoodete müügi arengud on olnud suhteliselt volatiilsed, kus eelmise kuu kiire kasv on asendunud novembris olulise langusega. Seda võib selgitada aga eelmise aasta kõrgeima müügi tasemega. Väike langus toimus toiduainetööstuses, mida põhjustas piima- ja kalatoodete müügi vähenemine. Langustrendi kalatööstuses on põhjustanud tõenäoliselt esimesel poolaastal loomataudi hirmus vähenenud tootjate arv. Piimatoodete müügi vähenemist on mõjutanud teisel poolaastal alanenud piimapulbri hind Euroopas.

Lisaks sellele on alanenud novembris ka rõivatoodete müük, kus oluline osa ekspordist läheb allhanketöödena. Samuti jätkus langustrend põhiliselt allhanketöödel baseeruvas raadio-, side- ja aparaaditööstuses, endiselt telekommunikatsiooniturul valitseva madalseisu tõttu.

Kokkuvõtvalt võib arvata, et senised arengud tööstuses jätkuvad ka aasta viimasel kuul. Peamiseks kasvu vedajaks jääb ka neljandas kvartalis omatoodete eksport, mis on viimaste kuude lõikes näidanud üles stabiilset kasvutrendi (III kvartalis 11%, oktoobris 20%). Allhanketööde eksport püsib aga jätkuvalt langustrendil (III kvartalis -44%, oktoobris -33%), viidates maailmamajanduse jahtumisest tuleneva ebastabiilsuses püsimisele. Täpsemat kinnitust sellele saab aga alles jaanuari alguses, kui avaldatakse novembrikuised väliskaubandusnäitajad

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing