Aasta 2001 verstapostid poliitikas

Heidit Kaio 24. detsember 2001, 00:00

Päev pärast seda, kui peaminister Mart Laar teatas tagasiastumisest, ei alanud mingisugust tõmblemist. Uue võimaliku valitsuse moodustavate erakondade juhid Siim Kallas ja Edgar Savisaar lustisid varasest lõunast saati jõulupidudel.

Keskerakond ei kiirusta erakorralist erakonna juhatuse istungit kokku kutsuma. Nende meeste meel on rahulik, sest kuigi teade Laari tagasiastumisest tuli oodatust varem, oli uue valitsuskabineti koosseis juba valmis visandatud. Peaministriks saab Siim Kallas ja Edgar Savisaar jätkab Tallinna linnapeana.

Unustades kõik muu jookseb Reformierakond valimistelt valmistele. Nad ei kõhelnud toksimast mõrasid kolmikliitu, selleks, et nügida Kadrioru poole oma presidendikandidaat Toomas Savi.

Sikutades Mart Laari alt tooli ära, räägivad nad kurva näoga, kui kahju on neil valitsuse lagunemisest.

Reformierakond, adudes, et kohalike omavalitsuste ja riigikogu valmistel hakkavad nad valijate pärast võistlema Isamaaliidu ja Mõõdukatega, otsustas teha koostööd Keskerakonnaga, kellega valijaskond ei kattu.

Koostööd innustas kogemus Tartust. Pärast koos linnavalitsuses istumist, sai rahva poolt armastatud linnapea Andrus Ansip 1999. aasta valimistel rohkem hääli, kui keegi eales Tartus on saanud.

Kolmikliidu erakonnad, tunnistades, et neil pole ühist tulevikku, pakkusid kõik välja oma presidendikandidaadi.

Kõvad maletajad olid Mõõdukad, kes 1999. aasta kohalike omavalitsuste valimiskampaania ajal kleepisid plangud täis presidendikandidaat Andres Tarandi näoga plakateid. Tarand loobus võitlusest tubase töö eest Kadriorus.

Keskerakond vahetas Peeter Kreitzbergi vastu avalikkusele mõistlikku põhjendust esitamata aastaid presidendikandidaadina tutvustatud Siiri Oviiri.

Presidendikandidaati otsides kaotas närvi ja lõhenes Isamaaliit. Suutmata vaadata, kuidas aasta tagasi alanud valimiskampaania polnud kevadeks Tunne Kelami populaarsust kosutanud, tirisid nad püünele Peeter Tulviste.

Pankurite erakonna imagoga Reformierakond, üritades näidata end rahvasõbrana, lasi põhja territoriaalse haldusreformi. Loodeti, et kohalike omavalitsuste juhid unustavad erakonna maaelupoliitika puudumise ja ametiposti hoidmiseks hääletavad Savi poolt.

Reformierakond ei toetanud ajaloolastest isamaalaste soovi kuulutada kommunism inimvaenulikuks ideoloogiaks, teatades, et tegemist on aegunud ettevõtmisega.

Savile toetajahäälte leidmiseks mõtiskleti koostööst Keskerakonnaga, tookord peeti hinda liiga kõrgeks.

Veel kaks nädalat tagasi oli Isamaaliidu käes jäme ots, neil oli Eesti Vabariigi peaministri ja Tallinna linnapea koht. Nüüd on nad opositsioonipartei, mida novembris toetas 7 protsenti valijatest.

Aasta kõige piinlikum sündmus oli Isamaaliidu esimehe Mart Laari põhjustatud pumppüssiskandaal, kus ta nagu poisike kõmmutas vihatud poliitilise vastase pildi pihta.

Erakonna pikemaajaliseks teeneks võib pidada oligarh Jüri Mõisa introdutseerimist. Tema karismaatiline isik oli tõendus, et äri eesmärk on teenida mõõdetavad kasu (raha, ametikohti) ja rahva enamiku hüvede eest seismine on olemuslikus vastuolus ärimehe arusaamadega.

Nagu Jüri Mõisa fenomen, nii ka Tallinna volikogu poliitiline kaubandus said alguse eelmisel aastal, kuid nende ilu ilmneb käesoleval aastal.

2000. aasta sügisel kui Tallinna volikogu tegi katse umbusaldada tookordset linnapead Jüri Mõisa, näitas Jaan Laas üles kõrgeimat müügikultuuri poliitikas, mida seni nähtud. Ühe volikogu liikme kohaga suutis ta välja kaubelda linnaosa vanema ametiposti.

Koonderakonnal oli Tallinna volikogus kaks kohta. ?Nad andsid mõista, et toetavad Keskerakonda, kui saavad linnapea koha,? ütles keskerakondlane Küllo Arjakas foorumil ?Aasta 2001. Eesti poliitikas?. Kolmikliidu linnavalitsuselt said nad volikogu aseesimehe koha.

24. oktoobril kirjutas Rahva Usaldus alla koalitsioonilepingule Keskerakonnaga, liidu auks kõlistati ?ampuseklaase kokku. Küllo Arjakas rääkis, et nädal hiljem, 30 minutit enne otsustava volikogu istungi algust, helistas Sergei Ivanov üle koridori, kolme sammu kaugusel asuvasse Keskerakonna kontorisse ja teatas liidust loobumisest.

Ajalugu kordus: nädal tagasi helistas Ivanov tookord leitud koalitsiooniparteritele tund enne volikogu istungi algust, kus pidi toimuma linnapea Tõnis Paltsu umbusaldushääletus ja teatas liidust lahkumisest.

?Linnavolinikud Leonid Tsingisser ja Gennadi Ever on saadavad kõigile, küsimus on vaid hinnas,? ütles Arjakas.

Lõppev aasta oli küpsemise aasta vene poliitikutele ja vene keeles aetavale poliitikale. Kohalikel omavalitsuste valimisel said vene poliitikud Tallinna volikogus olulise hulga kohti, mis tähendas, et vene stiilis aetav poliitika pälvis varasemast rohkem tähelepanu. Täiesti uus tasand, teatav demokraatia ilming vene poliitikas oli korruptsioonis süüdistatud abilinnapea Leivi ?eri tagasiastumine.

Ennustus: tuleval aastal kujunevad vene poliitikutel mõningad järjepidevad põhimõtted ja tekib teatav ideeline järjepidevus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing