Viktoria Korpan • 4. jaanuar 2002 kell 10:15

Majandusministeerium: väliskaubanduse madalseis püsib

Novembrikuised väliskaubanduse näitajad ei kajasta olukorra paranemist, vaid vastavad ootustele ekspordi madalseisu püsimise kohta aasta lõpul, kommenteerib majandusministeerium.

Allhanked suurenesid võrreldes oktoobriga küll 22%, kuid eelmise aasta tasemest jäi sarnaselt oktoobriga kolmandiku võrra madalamaks.

Pärast oktoobrit, mis eristus otseekspordi kõrge kasvu poolest, on omatoodete ekspordi aastane kasv taas 6%. Otseekspordi kasvu kahandasid keemiatoodete, paberi, jalatsite ning metallide väljaveo langus. Maailmamajanduse jahenemise tingimustes ei olnud otseekspordi oktoobrikuise kasvumäära püsimajäämine ka oodatav. Kokkuvõttes jäi kogueksport madalamaks eelmise aasta tasemest.

Impordi aastane kahanemine oli novembris rekordiline selle aasta jooksul. See oli tingitud ühelt poolt erakordselt kõrgest sisseveost nii töötluseks kui siseringlusse eelmise aasta novembris, teisalt viitab impordi kahanemine siseringlusesse võrreldes oktoobriga investeerimisaktiivsuse vähenemisele.

Samas kahanes ka tarbekaupade ning sõiduautode sissevedu. Töötluskaupade sissevedu kosub koos allhankeekspordiga sammhaaval pärast juulikuist järsku kukkumist, kuid püsis novembris poole väiksemana eelmise aasta tasemest, mistõttu on oodata allhangete madalseisu püsimist ka detsembris.

Hetkel kuum