Ülo Toomsalu • 4. jaanuar 2002 kell 6:08

Võimuvahetus teeb riigiametnike jalgealuse tuliseks

Senise valitsuse tagasiastumise ja uue moodustamise järel lahkub ametist vähemalt kümme ministrit, kellega üheaegselt kaotab töö ligi poolsada poliitilist nõunikku ja abi, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kui Isamaaliit ja Mõõdukad jäävad kindlaks oma otsusele minna opositsiooni, on äraminejateks selle kahe erakonna ministrid koos oma lähimate kaastöötajatega. Seaduse järgi kestab poliitiliste nõunike ja abide, keda igal ministril on keskeltläbi neli, teenistussuhe kuni ministri enda volituste lõppemiseni. Võimuvahetus jätab eeldatavalt paigale enamiku Reformierakonna ministritest.

Koos valitsusega ei astu aga tagasi Isamaaliitu kuuluv riigisekretär Aino Lepik, kelle määras ametisse valitsusjuht. ?Kõrgeima riigiametnikuna peab riigisekretär olema apoliitiline. Valitsuse vahetumine ei tähenda riigisekretäri vahetumist,? ütles valitsuse pressiesindaja Priit Põiklik.

Riigis võimule tulles tekib Keskerakonnal ilmselt kiusatus rea praeguste ametnike asendamiseks endale sobivate isikutega. Sellele on vihjanud Keskerakonna esimees Edgar Savisaar, kes ei välista võimalikke personalimuudatusi.

Eesti Päevalehe küsimusele, kas Keskerakonnal, kes on korduvalt rääkinud ametnike politiseerumisest kolmikliidu ajal, on nüüd käes aeg mõnede inimeste kompetentsuse ülevaatamiseks, vastas Savisaar: ?Miks ka mitte.?

Esialgu ei lähe veel jalgealune tuliseks kantsleritel, kuigi kolmikliit tegi nende ametist vabastamise oluliselt lihtsamaks.

Pikk vägikaikavedu teede- ja sideministeeriumi vallandatud kantsleri Ruth Martiniga ajendas koalitsiooni lisama avaliku teenistuse seadusesse sätet, mis lubab ministril lahti lasta kantsleri, kellega tal koostöö ei laabu. Soovimatust kantslerist saab minister aga vabaneda siis, kui koos on aasta töötatud.

Kõiki teisi ametnikke kaitseb seadus vallandamise eest paremini. ?Ametnikud on tööl tähtajatult, nad juhinduvad oma töös avaliku teenistuse seadusest ja ametijuhenditest,? märkis Põiklik. Nii tema kui ka valitsuse pressibüroo direktor Kaarel Tarand peaksid jätkama ka uue kabineti juures.

Hetkel kuum