Ülar Lauk • 10. jaanuar 2002 kell 14:30

Bulgaaria kardab Argentina stsenaariumi kordumist

Argentinat vapustav finantskriis võib korduda Bulgaarias, hoiatavad riigi Majandusinstituudi eksperdid, teatab ITAR-TASS.

Taolise võrdluse põhjuseks nimetatakse eelkõige jäika finantsrezhiimi, mille järgi Bulgaaria lev on 1997. aastast seotud saksa margaga ja praegu euroga.

IMFi poolt soovitatud rezhiim näeb ette, et riigi valitsus piirab vabatahtlikult oma suveräänsust finantssfääris, delegeerides osa fiskaalseid funktsioone IMFile, mille eksperdid omavad viimase sõna õigust rahvusliku eelarve kokkupanemises ja selle täitmise kontrollimisel.

Ekspertide arvates võib juhul, kui Bulgaarias nö valuutanõukogu rezhiim kehtib veel 6-8 aastat, majandus koormustele mitte vastu panna. Sealjuures oli ekspertide arvates Argentiinas ja Bulgaarias valuutanõukogu rezhiimist kasu ainult esimese 2-3 aasta jooksul. Hiljem kõik majandusnäitajad halvenesid pöördumatult. Tööstus ei saanud sooduskrediite, mille tõttu ei saadud põhivara uuendada. Langes tööviljakus ja toodangu kvaliteet, omahind tõusis.

Kokkuvõttes langes järsult põhiliste majandusharude ekspordipotsentsiaal, kasvas eelarvedefitsiit ja riik sattus kroonilisse sõltuvusse IMFi krediitidest.

Sõltumatute ekspertide hinnanguil on Bulgaaria 2001. aasta väliskaubanduspuudujääk üle 1,4 mld dollari ? 10-11 protsenti SKTst.

<#Gazeta.ru=http://www.gazeta.ru/busnews.shtml>

Hetkel kuum