10. jaanuar 2002 kell 7:37

Euro Rootsis käibele aastal 2006

Rootsi peaminister Göran Persson andis sel nädalal esimese võimaliku ajakava Rootsi ühinemiseks Euroopa rahaliiduga, mille kohaselt tuleb euro riigis käibele 2006. aastal.

Perssoni sõnul on esimene võimalik aeg euroreferendumiks tuleva aasta aprill või märts. Detsembriks võtaks parlament vastu vajalikud seadused ning 2004. aasta veebruarist liituks Rootsi kroon Euroopa valuutavahetuskursi mehhanismiga (ERM), mis on ühinemise eeltingimus.

Kui ka Rootsile tehakse sama erand, mis Kreekale ning kahe aasta asemel piisab vaid ühest aastast ERMis olemisest, võib Rootsi rahaliiduga ühineda aastal 2005 ning sedelid jõuaks ringlusesse 2006. aasta algusest.

Eurole ülemineku pooldajate arv on Rootsis tõusnud 51 protsendile läinud aasta 31 protsendilt, vastaste arv on mulluselt 64 protsendilt kahanenud 44 protsendile.

Majanduslik argument Rootsi ühinemiseks oleks veelgi tugevam, kui liituksid ka praegu rahaliidust välja jäänud Taani ja Suurbritannia. Rootsi kaubavahetus nende riikidega moodustab 15%, kaubavahetus eurotsooniga 40% kogu kaubavahetusest.

Hetkel kuum