Ülo Toomsalu • 14. jaanuar 2002 kell 6:19

Kallas ja Savisaar tüürivad erakonnad võimuliiduks

Reformierakonna laupäevane ja Keskerakonna eilne volikogu otsustasid alustada täna koalitsiooniläbirääkimisi teisi erakondi kaasamata, lootes koos valitseda ka teravatele majanduspoliitilistele erimeelsustele vaatama, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Me ei nõustu astmelise tulumaksuga ja ütleme ei eelarvedefitsiidile, ei liigsele kulutamisele,? loetles Reformierakonna aseesimees Meelis Atonen erakonna nõudeid uues liidus. Ta lisas, et erakonna volikogu deklareeris laupäeval Pühajärvel koos olles selgelt, et Keskerakonnaga kokkuleppe aluseks on senise majandussuuna jätkamine.

Keskerakonna liider Edgar Savisaar ei nimetanud eile volikogu koosoleku järel toimunud pressikonverentsil Keskerakonna jaoks taganematuid seisukohti. ?Kui me paar päeva tagasi proovisime määratleda peamisi vaidluskohti, siis mulle näib, et tänaseks on positsioonid näiteks sõjaväekohustuse osas mõne aasta tagusega võrreldes oluliselt muutunud ja võib-olla ka lähenenud,? lausus Savisaar. ?Aga kahtlemata on vaidlused maksude üle üks suuremaid lahkhelisid meie vahel.?

Savisaar toonitas, et kõigepealt lepivad erakonnad kokku peamistes põhimõtetes, ministrikohtade jaotus on teisejärguline. ?Ma isegi ei usu, et homme (täna ? toim) selleni üldse jõutakse, sest eeskätt tehakse klaariks programmilised küsimused ja siis saab selgeks, kas me ikka suudame kokku leppida või mitte,? ütles ta.

Võimalus, et erakonnad kokkuleppele ei jõua, on Savisaare hinnangul äärmiselt väike.

Vaidlustes peaministrikoha pärast on mõlemad pooled paindlikumad kui rahandusküsimustes, ennustas Savisaar, kes lubas jätkata Tallinna linnapeana.

Atonen märkis, et Reformierakond rõõmustaks peaministri koha saamise ja riigikogu esimehe koha säilitamise üle. ?Oleme kaks võrdset partnerit, nii et jõuame kokkuleppele ka ametikohtade osas,? lausus ta.

Hetkel kuum