Andres Kärssin • 16. jaanuar 2002 kell 13:58

Eksportijad võivad saada meelepärasemad tingimused vabatsoonis tegutsemiseks

Sel aastal jõustunud ja eksporijate meelepaha põhjustanud vabatsooni-tehingute uus kord muutub, kui riigikogu vastava muudatuse heaks kiidab.

Uus kord, mille kohaselt ei võrdsustatud kauba toimetamist vabatsooni enam ekspordiga ning vabatsoon on kauba jaoks käibemaksu mõttes tavaline Eesti territoorium, viis nii siinsed eksportöörid kui ka vabatsoonide operaatorid nädala alguses rahandusministeeriumi ametnike jutule, sest seda peeti ohuks mitme ettevõtte eksitentsile kui ka riigi ekspordile üldse.

Rahandusministri nõunik Madis Müller ütles kohtumist kommenteerides, et konkreetse tulemusena saab ta nimetada riigikogu liikme Meelis Atoneni poolt riigikogule esitatavat eelnõud, mis ei muuda küll praegust korda selliseks tagasi nagu see varem oli, aga võimaldab kauba vabatsooni viimist siiski käsitleda ekspordina.

Mülleri sõnul peaks eelnõu menetlus riigikogus toimuma kiiresti. Rahandusministeerium ise samas veel lõplikku seisukohta vabatsoonide asjus võtma ei rutta ning analüüsib veel asjassepuutuvatelt ettevõtetelt saadud infot ning käibemaksupettuse võimalusi.

'Vaatame andmed veelkord üle,' ütles Müller. 'Kui Eesti riik otsest kahju ei saa määratleda aga samas saaks lahendada eksportijate probleemid, siis pole vaja ettevõtteid kiusata. Kui on vähenenud riigi maksutulu, siis ei saa järeleandmisi teha.'

Hetkel kuum