Ülo Toomsalu • 22. jaanuar 2002 kell 7:23

Tallinn ostis Toompea luksus-WC seadusevastaselt

Ain Valdmanni juhitud Tallinna kommunaalamet rikkus Toompeale miljonikroonise tualettmooduli ostmisega riigihangete seadust, kirjutab Postimees.

Kommunaalametil oli juba enne hanke väljakuulutamist käimla ostus suhtes Rootsi firmaga kokkuleppele jõudnud ja amet viis hanke vääralt läbi.

Tallinna kommunaalamet asus Tallinna Teede ASi kaudu tualettmooduli ostmiseks Rootsi firmaga Danfo AB läbirääkimistesse juba juulis, mil teedefirma teatas Danfo AB-le käimlapakkumise heakskiitmisest kommunaalameti poolt ja küsis lepingu ettevalmistamiseks maksetingimusi.

Kuu aega hiljem kinnitas kommunaalametit esindanud Tallinna Teede ASi juhatuse esimees Tiit Padar Danfo AB-le, et käimla tellimine Rootsi firmalt on jõus ning linn on valmis lepingut sõlmima. Riigihanke tualeti ostuks kuulutas kommunaalamet aga välja alles 10. oktoobril ning valis nädal aega hiljem kolme pakkuja seast võitjaks just Danfo AB.

Danfo AB eestlasest turundusjuhi abi Aiki Rillo ütles, et firma sai kommunaalameti tellimuse kätte 17. augustil, mille järel Danfo asus tellumust ka ellu viima. Rillo ei osanud kommenteerida, miks korraldas amet kaks kuud hiljem veel riigihanke.

?Ma ei tea, võib-olla oli see ametlik vormistus,? sõnas Rillo. ?See võib tunduda jah imelikuna, kuid ma ei tea ju täpselt, kuidas Eestis asjad käivad.?

Riigihangete ameti peadirektor Ülo Sarv ütles, et juhul kui amet pidas enne hanke väljakuulutamist firmaga läbirääkimisi, on hanke läbiviimisel rikutud seadust. Lisaks on Sarve sõnul amet rikkunud hanke läbiviimisel seadust veelgi, sest hange on vääralt läbi viidud kui tualeti ehitamine.?

?Nähes lepingut, võib kindlalt öelda, et tegu on asja ostmisega,? märkis Sarv. Kommunaalameti poolt kasutatud väljakuulutamata läbirääkimistega pakkumismenetluse korral võimaldab seadus teha ostu kuni 200 000 krooni eest, ehitusteenust aga võimaldab tellida kuni kahe miljoni krooni eest.

Hetkel kuum