Ülar Lauk • 13. veebruar 2002 kell 11:55

Jaapan suure pangakriisi künnisel

Jaapanile ennustatakse märtsis-aprillis panganduskriisi. See on seotud asjaoluga, et 1.aprillist lõpetab Jaapani valitsus tähtajaliste hoiuste ohutuse garanteerimise erapankades üle 10 mln jeeni suuruste summade puhul, teatab RIA-Novosti.

Garantiisüsteem viidi sisse 1996 aastal, kui ootamatult pankrotistusid seitse suurt krediidiorganisatsiooni.

Praegu lõpetab valitsus tähtajaliste hoiuste garanteerimise, järgmise aasta kevadest toimub sama ka jooksvate hoiustega.

Nüüd on olukord muutunud selliseks, et Jaapani kodanikud, kes statistika järgi hoiavad üle poole oma varandusest pangahoiustena, mõtlevad palavikuliselt, kuidas jaotada pankade vahel oma säästud.

Ilmselt teevad paljud oma valiku suurpankade kasuks. Väiksemad pangad valmistuvad sellega seoses tõsiselt pankrottideks: jaapanlased hoiavad eraarvetel 5,64 triljonit dollarit ja see oleks pankadele katastroofiliseks kaotuseks. Mõningates väikepankades on juba detsembrist alates täheldatud väljamaksete osa suurenemist võrreldes sissemaksetega.

Nomura majandusinstituudi eksperdi sõnul võib raha ümberpaigutamise efekt olla katastroofiline. 'Kui kogu maal toimub väikeste, kuid rohkearvuliste kohalike ja kooperatiivsete pankade pankrottide laine, siis on finantskriisi plahvatus nädalate küsimus'.

Spetsialistidele valmistab muret ka kapitali väljavoolamise võimalus Jaapanist. Mõningad riigis tegutsevad välispangad, nagu ameerika Citibank, tunnevad juba lisafinantside laekumiste mõju ja ootavad palju rahakaid uusi kliente.

Selles situatsioonis võiks aidata valitsus korrates 1998 aasta päästeoperatsiooni, kui rahandus- ja panganduskriisi ärahoidmiseks anti 21 suuremale pangale 1,8 triljonit jeeni.

Praegusel Koizumi valitsusel raha pole ning ka eelnevad katsed majanduskriisiga võidelda pole edu toonud.

<#NTVRU.com=http://www.ntvru.com/finance/13Feb2002/jp.html>

Hetkel kuum