Ülar Lauk • 25. veebruar 2002 kell 15:10

Raha voolab eurotsoonist välja

Euroopa Keskpanga andmetel fikseeriti 2001. aasta detsembris esmakordselt pärast 7 kuud kapitali väljavool eurotsoonist, edastab Bloomberg.

Eurotsooni maksebilansi numbrid sel perioodil tunnistavad, et aktsiatesse, võlakirjadesse jne investeerimine, samuti rahvusvaheliste kompaniide aktiivsus vähenes eurotsoonis 11,6 mld euro võrra.

Bloombergi arvates on kapitali väljavoolu põhjuseks kartused, et Euroopa majandus hakkab Ameerika omast kasvutempolt maha jääma. Kui USA majanduses on näha tõusu märke, siis eurotsoonis säilivad negatiivsed tendentsid.

Nii langes esmakordselt viimase 5 aasta jooksul 2001. aasta neljandas kvartalis Prantsusmaa SKT, vähenedes 0,1 protsenti. Regioonis domineeriv Saksamaa majanduse kasv võib vaatlejate arvates olla samuti negatiivne.

USA SKT tõusis samas 2001. aasta neljandas kvartalis ootamatult 0,2 protsenti, kusjuures oodatakse, et korrigeeritud andmetel võib see arv kasvada koguni 0,9 protsendini.

Sel foonil nõrgeneb ka euro dollari suhtes. 2002 aasta algusest on euro nõrgenenud dollari suhtes 1,5 protsenti oma väärtusest.

Siiski on investorite usaldamatusest kompaniide finantsaruannete vastu tekkinud probleemid ka dollaril ning spetsialistid ootavad homme euro tõusu seoses saksa majandusinstituudi Ifo ettekandega.

<#Lenta.ru=http://www.lenta.ru/economy/2002/02/25/euro/>

Hetkel kuum