Ülo Toomsalu • 26. veebruar 2002 kell 6:10

Edgar Savisaar avalikustas saladusliku laenuandja

Keskerakonna esimehele Edgar Savisaarele võis 1,2 miljonit krooni laenata Eesti ühe suurema pankrotipesa kalurifirma Ookeani endine juht väliseestlane Ervin Hopp, kirjutav Eesti Päevaleht.

Savisaar esitas eile riigikogu korruptsioonikomisjonile Kanadas elava Hopi lakoonilise kirja, milles viimane kinnitab, et ta on Savisaarele antud laenu tagasi saanud ning rohkem pretensioone tal Savisaarele pole.

Komisjoni liikmed leppisid kokku, et Hopi kirja kohta nad ametlikku informatsiooni ei anna, kuna endiselt on laenu kohta liiga palju küsitavusi.

Anonüümsust palunud komisjoni liikme sõnul on endiselt lahtine, miks Hopp Savisaarele laenu andis ning miks tema nime vaatamata avalikkuse suurele huvile aastaid varjati.

Komisjoni liige Lauri Vahtre (Isamaaliit) ütles, et võimalikke nimesid pole eetiline kommenteerida enne, kui on selge, kas Savisaare laenutehinguga on seadusi rikutud või mitte. ?Tegemist võib olla lihtsalt ühelt inimeselt teisele antud laenuga ja sel juhul ei saa seal midagi valesti olla,? ütles Vahtre.

Ervin Hopilt ja Edgar Savisaarelt ei õnnestunud eile kommentaari saada.

Ervin Hopp sai Eestis tuntuks 1990ndate keskel RAS Ookeani peadirektori ja Saare Dolomiidi erastajana.

Ookeani juhiks pani Hopi 1994. aastal tollane majandusminister Toivo Jürgenson. Sellel kohal sai Hopp töötada lühikest aega, sest juhatus lasi ta riigifirma raha raiskamise pärast lahti.

?Ametlik põhjus oli usalduse puudumine,? ütles tollane Ookeani juhatuse esimees Feliks Undusk. ?Jamad algasid sellest, et ta läks Ookeani rahaga Kanadasse sugulaste juurde puhkama, aga ise väitis, et tegemist oli justkui tööreisiga.?

Enne Ookeani ühe USA abiorganisatsiooni Eesti esindust juhtinud Hopil ei läinud hästi ka järgmises äris. Tema erastatud Saare Dolomiit läks paari aastaga pankrotti.

Hetkel kuum