Ülo Toomsalu • 1. märts 2002 kell 6:17

Parteid neelavad kodukoha liidud

Kodukandi ja Meie Valla nimelised valimisliidud on peatselt ajalugu, sest sügisestel kohalikel valimistel saavad ka väikevaldade elanikud hääletada ainult parteinimekirjade või üksikkandidaatide poolt, kirjutab Eesti Päevaleht.

<pilt#KalleJyrgenson.jpg#Kalle Jürgenson#135#216#0> Keskerakond ja Reformierakond surusid Rahvaliidu toel uude kohalike omavalitsuste volikogude valimisseadusesse paranduse, mis keelustab igasugused valimisliidud.

Mõõdukate ja Isamaaliidu poliitikud süüdistasid kaksikliitu sundparteistamises.

?Kujutan ette, kuidas Ruhnu saarel maandub erakondade dessant. Ühe paadi peale on kirjutatud Keskerakond, teise peale Isamaaliit ja lippude lehvides tormame me kõik vallutama 60 Ruhnu valla elanikku,? rääkis isamaaliitlane Kalle Jürgenson.

Volikogude jõuga erakonnastamine toob Jürgensoni väitel soovimatuid tagajärgi just väikestes omavalitsustes.

?Minge ja küsige seal kodudes, mida inimesed arvavad poliitikust ja poliitikast,? lausus Jürgenson. Ka pakkus ta välja spekulatsiooni, et KeRe koalitsioon jagab riigi nüüd stiilis ?teie mängite valdavalt linnades, teie mängite maal?.

Tööparteilase Tiit Toomsalu hinnangul loob riigikogu võimalusi poliitiliseks korruptsiooniks: ?Nii tekivad jõukate, hästi rahastatud erakondade emissaride ringsõidud, kes ostavad paksu-paksu rahakotiga enda valimisnimekirjadesse üht, teist või kolmandat kohalikku prominenti.?

Isamaaliidu fraktsiooni aseesimees Andres Herkel tõmbaks omavalitsustele elanike arvu järgi piiri, millest allpool on kodanike valimisliidud lubatud. ?See piir võiks olla, kas 2000, 3000 või 4000,? pakkus ta.

Mõõduka Liia Hänni väitel tekib oht, et erakondadega liitub seltskond, kellele on kõige tähtsam võim. ?Valik tehakse mitte ühistest põhimõtetest lähtudes, vaid tuult nuusutades, et millise erakonna nimekirjas volikokku pääseb,? ütles Hänni. ?Erakondade pealesurumine on tekitanud mitmeski omavalitsuses tõelise häireolukorra. Seni apoliitilised ametnikud värvatakse, halvemal juhul sunnitakse ühinema võimul oleva erakonnaga.?

Hetkel kuum