Ülo Toomsalu • 28. märts 2002 kell 6:23

PM: Volikogude valimine tuleb valimisliitudeta

Sügisestel kohalikel valimistel saavad kandideerida üksnes erakondade nimekirjad ja üksikkandidaadid, valimisliite teha ei tohi, kirjutab Postimees.

Samuti ei tohi pärast järgmisi kohalikke valimisi 2005. aastal Riigikogu liikmed enam kuuluda linna- või vallavolikogusse.

Need on peamised põhimõttelised muudatused, mida toob kaasa uus kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus.

Riigikogu kinnitas seaduseelnõu eile pärast mitmetunniseid tuliseid vaidlusi kaksikliidu, Rahvaliidu ja vene poliitikute häälte toel - 55 poolt ja 31 vastu.

?Valimisliit ei ole püsiva poliitilise vastutuse kandja, ta on ju kokku pandud konkreetsete valimiste eel häälte saamiseks,? põhjendas justiitsminister Märt Rask (Reformierakond) eile valitsuse nimel seda, et vaid erakondlikud nimestikud ja üksiküritajad tohivad edaspidi kohalikest valimistest osa võtta.

Kohalike valimiste vastu protestisid eile parlamendis järjekindlalt opositsiooni kuuluvad mõõdukad ja isamaaliitlased.

Mõõdukate fraktsiooni esimees Marju Lauristin kinnitas, et erakond taotleb ka president Rüütlilt kaalumist, kas seadust saab sellisena välja kuulutada.

President Arnold Rüütel ütles eile Postimehele, et kavatseb uut kohalike valimiste seadust enne allkirja andmist põhjalikult analüüsida.

Hetkel kuum