Ülo Toomsalu • 1. aprill 2002 kell 6:07

PM: Eestimaa Rahvaliit toetub liikmete elukogemusele, Res Publica noorusele

Eesti vanima liikmeskonnaga erakonnad on Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei (keskmine vanus 62 aastat) ja Rahvaliit (57 a), noorima liikmeskonnaga on Vabariiklik Partei (27 a) ja ÜVE - Res Publica (33 a), kirjutab Postimees.

Erakonnaliikmete nimekirjade avalikustamine võimaldab esmakordselt taasiseseisvunud Eestis võrrelda omavahel parteide vanuselist koosseisu. Postimehe tehtud analüüsist selgub, et keskmine Eesti erakonnaliige on täisaastateks ümardatult 46 aastat vana.

Sellest piirist on keskmiselt vanemad üksnes Keskerakonna, Vene Erakonna Eestis, Rahvaliidu ja Sotsiaaldemokraatliku Tööpartei liikmed. Absoluutarvude järgi domineerivad 50-79 aasta vanuste parteilaste tabelis suurima osaga kahekesi Rahvaliit ja Keskerakond. 80-aastastest ja vanematest parteilastest annavad enamiku võimsalt Rahvaliit ja Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei.

Eestimaa Rahvaliit on selgelt vanima liikmeskonnaga neist erakondadest, kes küsitlusandmete järgi ületavad toetuselt Riigikogu viieprotsendilise valimiskünnise. Ligi 68% Rahvaliidu liikmeskonnast on üle 50 aasta vanused. Ka kõigi parteide liikmete koondarvestuses on näiteks vanuserühmades 70-75, 75-79, 80-84 ja 90-94 aastat Eestimaa Rahvaliidu liikmeid üle 40 protsendi.

Rahvaliidu aseesimees Mai Treial ütles, et erakonnas kujunenud vanuseline struktuur on märkimisväärses osas endise Pensionäride ja Perede Erakonna (EPPE) teene, kes 2000. aastal liitus koos Maarahva Erakonna (EME) ja Maaliiduga (EME) Eestimaa Rahvaliiduks.

Sotsiaaldemokraatliku Tööpartei liider Tiit Toomsalu juhib Eesti ainsat erakonda, kus keskmine vanus ka Rahvaliidu ületab. Alla 30aastaseid liikmeid on 1135 tööparteilasest vaid 53. Üle 50aastaseid liikmeid on Sotsiaaldemokraatlikus Tööparteis enam kui kaks kolmandikku.

Eesti noorima liikmeskonnaga erakonnad on Tartus loodud, end Euroopa Liiduga ühinemise vastaseks positsioneeriv parempoolne Vabariiklik Partei, mille esimees on Kristjan-Olari Leping, ning küsitlusandmete kohaselt valimiskünnise ületavate erakondade seast mullu erakonnaks hakanud Ühendus Vabariigi Eest - Res Publica. Viimast juhib ajutiselt Tartu Ülikooli ja California Ülikooli emeriitprofessor Rein Taagepera (68), kes on üks vanemaid Eesti parteide esimeeste seas, kuid erakonnaliikmete keskmine vanus küünib vaid 33 aastani.

Hetkel kuum