Kadi Heinsalu • 16. aprill 2002 kell 8:41

Valitsus ei toetanud omavalitsustele soodsat maksuseaduse muudatust

Valitsus ei toetanud eelnõu, mille korral eraldised omavalitsustele riigieelarvest ei sõltuks üksikisiku tulumaksu ja maamaksu laekumistest.

Eelnõu esitas Mõõdukate fraktsioon valla- ja linnaeelarve ning riigieelarve vahekorra seaduse ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu.

Eelnõu eesmärk oli suurendada omavalitsuste planeerimisvõimet ja huvi edendada ettevõtlust on eelnõu autorid esitanud sellise tulude kujunemise skeemi, mille kohaselt enamus omavalitsusi oleksid võimelised iseseisvalt investeerima. Mõõdukate ettepanek on eraldised riigieelarvest jaotada proportsionaalselt elanike arvuga omavalitsustes. Riigieelarvest eraldiste ja otselaekuva tulumaksu osa proportsioonide määramiseks on tingimuseks, et Tallinna tulud ei väheneks ja teiste omavalitsuste (v.a mõni erand) tulud ühe elaniku kohta ei jääks Tallinna samast näitajast väiksemaks rohkem kui 20 %, seisab seletuskirjas.

Rahandusministeeriumi hinnangul toob vastupidiselt eelnõu seletuskirjas esitatud

kohalike omavalitsuste keskvõimust sõltuvuse vähenemisele kaasa sõltuvusesuurenemise ning kohalike omavalitsuste omatulude osakaalu vähendamist kohalikeseelarvetes võib käsitleda tsentraliseerimisena.

Hetkel kuum