Ülar Lauk • 22. aprill 2002 kell 12:30

Vene suurpankur majandusfoorumil: Me kõik oleme kurjategijad

Iga-aastasel Vene majandusfoorumil Londonis pidas sensatsioonilise kõne Alfa-panga president Pjotr Aven.

'Mingit majanduslikku liberaliseerimist Venemaal tegelikult ei toimu', tsiteerib Vedomosti Avenit. 'Ma olen kindel, et enamusel selles saalis viibijatest on arved välispankades, paljudel on välismaal kinnisvara, ja me oleme kõik vene seadusandluse järgi kurjategijad'.

Rääkides Vene pankadest ütles Aven, et nad finantseerivad vaid 3% siseinvesteeringutest (üle 1aastase tähtajaga laenud), sealjuures on 30% väljaantud krediitidest 20 Moskva panga arvel. Tervikuna on krediitide osakaal pangaaktivates üksnes 40%.

'Millega tegeleb siis suurem osa vene pankadest, kui nad ei täida oma peamist funktsiooni - krediteerimist? Nad tegelevad <i>money laundering</i>"iga, pesevad raha'.

Järgmisena kritiseeris ta eelarvesüsteemi. Pankur teatas, et Venemaal on kõigi astmete eelarvekulud 33% SKTst, samal ajal kui Hiinas on see erinevate andmetel 13-17%.

'See on tohutu koorem vene ärile ja majanduskasvu pidur', arvab Aven. Alfa-panga juhti vapustab ka fakt, et 600 000 Venemaa elanikku saavad eelarvest palka kui kultuuritöötajad.

Aveni arvates on Venemaa valiku ees: kas aeglane majanduskasv ilma eriliste vapustusteta ja Venemaa mahajäämine teistest riikidest või otsustavad ja tõsised reformid.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2002/04/22-55-02.html>

Hetkel kuum