Peeter Stamberg • 29. aprill 2002 kell 7:59

USA aktsiaturgudel: tarbijausaldusindeks seljatas majanduskasvu

Hoolimata positiivsest algusest USA aktsiaturgudel lõpetati kauplemispäev reedel suure langusega.

Enne turgude algust tuli teade, et USA majandus kasvas esimeses kvartalis 5,8 protsendi võrra, mis oli oodatust parem. Turud reageerisidki teatele, avanedes väikese tõusuga, kuid tõus jäi seekord väga lühiajaliseks. Veerand tundi pärast kauplemispäeva algust tuli teine oluline teade USA majanduse olukorra kohta, nimelt Michigani ülikooli aprilli tarbijausaldusindeks. Kui majanduskasv oli oodatust parem, siis tarbijausaldusindeks oli oodatust nõrgem.

Tarbijausaldusindeks on investorite tähelepanu all kuna tarbimine on peamine USA majanduse veojõud ning moodustab ligi kaks kolmandikku kogu majandusest.

Investoritele oli kehval tarbijausaldusindeksi näitajal suurem mõju kui heal majanduskasvu numbril ja turud võtsid suuna alla.

Kui enne tarbijausaldusindeksi avaldamist olid peamised indeksid plussis, siis kauplemispäeva lõpuks langes kvaliteetaktsiaid sisaldav Dow Jonesi tööstuslik keskmine <GR#US.^DJI> 1,24 protsenti 9911 punktini, Nasdaq <GR#US.^IXIC> kukkus 2,91protsenti 1664 punktini. Dow indeks lõpetas kauplemispäeva esimest korda alla 10 000 punkti piiri alates 22. veebruarist.

Dow indeksi 30st komponendist langes reedel koguni 27 aktsia hind. Langejatest oli teisel kohal meelelahutusgigandi Walt Disney <GR#US.DIS> aktsia. Kuigi neljapäeval pärast aktsiaturgude sulgemist avaldatud kompanii kvartalitulemused olid oodatust paremad, seda eelkõige tänu kulude kärpimisele ja teemaparkide ning tarbekaupade divisjoni tulemuste paranemisele, langes aktsia reedel 3,60 protsendi võrra. Languse põhjuseks oli analüütikute kahtlus kompanii suhtes, sest televisiooni divisjoni tulemus oli nõrk.

Hetkel kuum