Ülo Toomsalu • 6. mai 2002 kell 6:30

PM: Ministeerium mängib KülaTee Eesti Telefonile

KülaTee projekti raames maakondadesse kerkiv kiire interneti püsiühendusega raadiolingivõrk oli Eesti Telefonile pinnuks silmas.

Seetõttu kuulutas ministeerium eelmisel nädalal välja riigihanke, mille tõenäoliselt võidab Eesti Telefon, kirjutab Postimees.

KülaTee projektijuhi Jüri Liivi sõnul eraldas riik tänavu umbes poolte Eesti maakondade KülaTee võrguga varustamiseks 7,5 miljonit krooni ning tuleva aasta lõpuks olnuks võimalus osta endale internetiühendus kiirusega kuni 256 kilobitti sekundis peaaegu kõigil Eesti elanikel sõltumata sellest, kui kaugel nad Eesti Telefoni digitaalkeskjaamast elavad.

KülaTee projekti peaeesmärgiks on kõigi rahvaraamatukogude varustamine interneti püsiühendustega. Tartumaal ja Hiiumaal on selleks mobiiltelefonimastidesse paigaldatud raadiolingiseadmed.

Mõlema maakonna omavalitsused kasutavad võrke ka soovijaile koduse interneti püsiühenduse võimaluse loomiseks, seetõttu on seni veel maal monopoliõigused säilitanud Eesti Telefoni kaablite ja RAS1000 tugimastide kõrvale tekkimas konkureeriv andmesidevõrk. Võrgud kuuluvad omavalitsustele, mis opereerivad nendega ise või siis annavad operaatoriõigused konkursiga erafirmadele.

Kui varem tellis KülaTeed korraldav informaatikakeskus mitme hankekonkursi korras võrgu ehitamiseks tarvilikud detailid ja tööd eraldi, siis möödunud esmaspäeval kuulutas kultuuriministeerium välja uue riigihanke, mis puudutab kõigi Eesti raamatukogude varustamist internetiga ning seda tuleva aasta märtsiks.

Liivi hinnangul võidab konkursi heategevusliku Vaata Maailma sihtasutuse sildi all tegutsev Eesti Telefon, mis kasutab ära oma olemasoleva kaablivõrgu ning varustab internetiga osa raamatukogusid, mitte aga enam hajaasustusega külades elavad inimesi.

Riigihanke põhikriteeriumiks on hind. Enne KülaTee senise käigu peatamist korduvalt Eesti Telefoni esindajatega kohtunud kultuuriministeeriumi kantsler Margus Allikmaa ütles, et Vaata Maailma Sihtasutus on valmis varustama rohkem kui 250 külaraamatukogu internetiga vähem kui 11 miljoni krooni eest, mis on rohkem kui kaks korda väiksem summa KülaTee esialgse väljaehitamise kogumaksumusest.

KülaTee raadiolingiseadmed on kallimad kui Eesti Telefoni võimalused kasutada raamatukogude internetiseerimisel ka olemasolevaid kaablivõrke. Peale ligi 11 miljoni krooni riigi raha lubab Vaata Maailma hankekonkursil panustada ühenduste väljaehitamisse omavahenditest neli miljonit krooni. See kahandab oluliselt äriettevõtete võidu tõenäosust konkursil.

Hetkel kuum