Ülo Toomsalu • 9. mai 2002 kell 6:10

PM: USA mikroskeemigigant ostab Soome-Eesti tehnoloogiafirma

USA firma National Semiconductor Corporation omandab mikroskeeme disaininud Soome Finciteci koos Eesti tütarfirma ARSmikroga.

Kahe miljardi dollarilise aastakäibega National Semiconductor Corporation maksab kahe firma eest 15 miljonit dollarit ehk pisut rohkem kui veerand miljardit Eesti krooni, kirjutab Postimees. Eesti firma ARSmikro aktsiad kuulusid senini täielikult Soome Fincitecile, kes hoolitses ka tellimuste eest. Kokku töötab kahes firmas 55 inimest, neist 10 Eestis.

Nii Fincitec kui ka ARSmikro on spetsialiseerunud madalapingelistele seadmetele vajalike mikroskeemide disainimisele. Disainitud on mikroskeeme eelkõige väikese energiatarbega seadmetesse, nagu käekellad, pulsisageduse mõõturid, kuuldeaparaadid, samuti autodesse ja telefonidesse.

ARSmikro tegevdirektor Rein Sabolotny tõdes, et firma sai alguse kunagisest Pöögelmanni tehasest. Praeguseks töötab firmas kümme inimest, kellest pooled on 45-60aastased, teine pool aga 19-30aastased.

?Eestis ollaksegi eelkõige seetõttu, et Soomes oli tänu Nokiale mikroskeeme valmistavaid inimesi raske leida,? märkis ta, lisades, et nende tööjõud pärineb enamasti tehnikaülikoolist. Spetsiifilise töö tõttu tuleb aga inimesi veel ligi kolm aastat koolitada.

Sabolotny sõnul on nende töö äärmiselt kallis, kuna iga tarkvaralitsents mikroskeemi väljatöötamiseks vajalikus programmis maksab sadu tuhandeid dollareid, lisaks tuleb skeemi ka proovipartiide jaoks katsetada, mis on samuti äärmiselt kallis. ARSmikro töötab välja mõneruutmillimeetriseid mikroskeeme, mitte ei tooda neid.

Sobolotny sõnul ei saa Eesti firma esialgu siiski Nationalile tööd teha, sest National ei saa Eestile anda vajalikke infosaladusi, kuna USA valitsus on nende andmise keelanud.

?Praegu üritame nii meie töötajatele kui ka Soome emafirmas töötavatele eestlastele mõne kuu jooksul neid lube siiski saada,? lausus Sobolotny.

Hetkel kuum