Andres Reimer • 17. mai 2002 kell 15:30

Mõis: Neiveltil polnud lahkumiseks põhjust

Intervjuu Hansapanga eksjuhi Jüri Mõisaga

Kuidas te hindate Hansapanga juhi Indrek Neivelti tänast otsust seoses maksuskandaaliga tagasi mitte astuda?

Indrekul polnud oma ametisse jäämise või mitte jäämise üle midagi otsustada. Lahkumiseks polnud tal mingisugust põhjust, sest tegemist on üksnes ajakirjanduse läbi aegade häbiväärseima avantüüriga.

Ma ei saa aru, kust kohast see tema lahkumise ootus pärineb, sest panga omanikud teatasid juba ammu, et Indreku vaidlus maksuametiga ei mõjuta tema karjääri. Indrekut toetav informatsioon polnud ajakirjanduses lihtsalt teretulnud.

Mida oodata Hansapanga nõukogult?

Neivelti maksuküsimustes ? mitte midagi. Kui sealt üldse midagi oodata, siis üksnes järelpärimist maksuametile, kuidas sügavalt konfidentsiaalsed Indrekut puudutavad andmed avalikuks said.

Võimalik, et keegi maksuameti töötajatest müüs neid andmeid, sest ma ei usu, et nende lekitamine kuuluks maksuameti taktikasse.Muidugi on vähetõenäoline, et Indrek sellise järelpärimise ise ette võtab, sest see on vaevaline tee ja tulemus ei pruugi kedagi rahuldada.

Kuidas mõjub Neivelti skandaal Hansapanga mainele?

Hansapanga aktsia püsib nagu tala. Hansapangale sarnase ettevõtte puhul näitab aktsia hind ikka väga palju.

Kuidas mõjutab skandaal maksuametit?

Maksuameti positsioon tugevneb, sest tõenäoliselt väga paljud mõtlevad nüüd maksupettuse võimalusele hirmuga.

Kas teie arvate, et Neivelt oli selles loos maksupetturi rollis?

Ma ei tea kedagi, kes arvaks, et Neivelt oli maksupetturi rollis. Kui ta oleks aimanud, et seaduses kirjutatu ei kehti, siis poleks ta maksuameti ettekirjutust vaidlustanud.

Maksuamet tegi Indreku enda poolt esitatud andmete põhjal talle ettekirjutuse, Indrek vaidlustas selle, maksuamet jättis ettekirjutuse jõusse ja Indrek otsustas maksta. Ma ei saa ainult aru, kuidas esialgsest ühest miljonist 2,5 miljonit sai.

Mida kogu loost järeldada?

Küsiksin vastu, et kas asjaolu, et Indrek jääb ametisse, on ajakirjandusele piisav puänt?

Hetkel kuum