Ülo Toomsalu • 30. mai 2002 kell 6:55

Pärnu PM: AS Pärnu Vesi kasum kukkus 20%

ASi Pärnu Vesi kasum langes mullu 2,16 miljoni kroonini, mis on ülemöödunud aastaga võrreldes pool miljonit krooni ehk 20% vähem.

Tänavuseks aastaks planeerib firma kasumi vähenemist veelgi, vaid 0,4 miljoni kroonini, kirjutab Pärnu Postimees.

Pärnu Vee direktor Jüri Rahu ütles neid arve kommenteerides, et täielikult linnale kuuluva firma esmane ülesanne on linlastele teenust osutada, mitte võimalikult suurt kasumit teenida.

Finantsdirektor Jane Mets lisas, et kui tegemist oleks puhtalt kasumi teenimise peal väljas oleva äriühinguga, mis oleks erakätes, oleks kasuminumbreid väga lihtne suurendada: tuleks vaid vee hinda tõsta.

Ettevõttel, millel on turul monopoolne seisund, pole seda keeruline teha. Seepärast peetaksegi näiteks Skandinaavia maades õigeks, et veefirmad on kohaliku omavalitsuse kontrolli all, mitte erakätes.

Pärnus on juba enesestmõistetavaks saanud, et vee eest makstakse veemõõtja näidu järgi, ja seepärast suhtuvad pärnakad vee tarbimisse arukalt.

Kui kümmekond aastat tagasi oli kuivade ilmadega linna veega varustamine Pärnu Veele probleem, sest joogiveega asuti massiliselt aedu kastma, siis tänavune erakordselt pikk põud pole veetarbimisse märgatavaid muutusi kaasa toonud.

Rahu hinnangul kuluks Pärnu veemajanduse täielikuks kordategemiseks veel 400-450 miljonit krooni.

Suured lootused on ISPA programmil, mille raames saaks Raeküla ja Vana-Pärnu kanalisatsiooni lõplikult välja arendada ning muudki vajalikud suured tööd ära teha, näiteks uued heitvee ja joogivee düükrid jõe alt läbi ehitada.

Programmi maht on 100 miljonit krooni, millest 25 miljonit tuleb leida omafinantseeringuna.

Hetkel kuum