Ülo Toomsalu • 5. juuni 2002 kell 6:10

PM: Tiit Vähi sõnul peavad ettevõtjad tegutsema seaduste piires

ASi Silmet juht Tiit Vähi peab maksuameti tugevnemist ja aktiviseerumist maksupettuste avastamisel normaalseks ega näe selle taga kampaaniat.

?Eesti maksumaastikku ja ka ettevõtluskeskkonda reguleerivad seadused. Me ei saa põhimõtteliselt süüdistada maksuametit selles, et ta teeb oma tööd aktiivselt. Teisalt ei saa me teha ka üldistusi, sest iga maksuküsimus on erinev ja neid tuleb vaadata erinevalt,? ütleb Tiit Vähi intervjuus Postimehele.

Vähi sõnul on maksuamet hakanud aktiivsemalt tööle, kuid seda ei saa neile ette heita. ?Silmetit kontrollitakse regulaarselt vähemalt kord aastas ja meil probleeme pole. Ka maksuametnike käitumisega meil probleeme ei ole olnud. Mõneti on isegi iga-aastane kontroll parem kui kumuleeruvad vead,? rääkis Vähi.

Vähi sõnul reguleerivad maksuseadused ka offshore-firmadega äriajamise maksustamist küllalt täpselt. ?Mis puutub optimeerimisse, siis see tähendab käitumist ikkagi seaduse piires, ja kui on tõlgendamise probleem, siis tekib õiguslik vaidlus maksuametiga ja see vaieldakse kohtus selgeks,? ütles Vähi.

Vähi sõnul tuleb rikkumisi tuleb käsitleda selles seadusruumis, milles rikkumine tehti, samas peab olema ettevaatlik, et n-ö nuiaga last maha ei löö.

?Palju räägitakse seaduse aukude ärakasutamisest. Kui seaduses on auk, siis on see seadusloome, mitte täitja probleem ja tõlgendus peaks olema täitja kasuks kuni seadust muudetakse ja auk likvideeritakse,? ütles Vähi.

Hetkel kuum