Kadi Heinsalu • 17. juuni 2002 kell 12:16

Biotehnoloogia firmade börsiaasta 2001: kasumis vaid 17%

Ajakiri Nature Biotechnology on koostanud 2001. aasta ülevaate börsil noteeritud biotehnoloogia firmade tulemustest, kasumis oli neist 17%.

Nature Biotechnology portfell koosneb 440 firmast, vahendab Eesti Geenikeskus. Portfelli on koondatud firmad, kelle tulevik sõltub oluliselt teadus- ja arendustegevusest eluteaduste sektoris ja kes kulutavad vähemalt 10% käibest teadus- ja arendustegevusele ning firmadest kes osutavad andmebaasiteenuseid, valmistavad mikrokiipe jms. Farmaatsiafirmasid ülevaade ei hõlma, kuigi tegemist on ühtede suurimate investeerijatega valdkonna arendusse.

Vaatlusaluste ettevõtete käive küündis 2001. aastal kokku 35,9 mld dollarini, mis on 19% rohkem kui eelneval perioodil. Investeeringud teadus- ja arendustegevusse kasvasid 2,5 miljardi dollari võrra ehk 23%. Samas on sektor kogumina jätkuvalt kahjumis, eelmisel aastal oli tulemuseks miinus 5,3 miljardit dollarit. Kasumit näitasid vaid 74 firmat (17% portfelli ettevõtete koguarvust).

Nagu eelnevatel aastatel genereerisid suurema osa kogukäibest käputäis suuremaid firmasid - 14 firma (2 enam kui 2000.a.) käive ületas 500 mln piiri. Kuigi 14 suurima firma käive kokku oli märkimisväärne (22.8 mld dollarit), on summa väiksem kui suuremate farmaatsiagigantide nagu Pfizer või GlaxoSmithKline individuaalne käive. Sealjuures oli enamuse (90%) firmade käive väiksem kui 50 mln dollarit. Käibelt oli edetabeli tipus Monsanto (5.5 mld dollarit), Amgen, Genentech, Elan ja Quintiles Transnational. Edetabeli esimese seitsme käive ületas mld dollari piiri.

Endiselt on sektor Ameerika keskne, sest vaid 124 portfelli arvatud firmat asuvad väljaspool Ameerika Ühendriike, neist 10% Kanadas ja 20% Euroopas (9% Suurbritannias ja 3% Saksamaal). Samas asusid tervelt kümme avaliku emissioonini jõudnud 16 firmast väljaspool Ameerika Ühendriike.

Jätkuvalt iseloomustab sektorit konsolideerumine. 2001.a. osalesid kas ühinemises või ülevõtmises 25 firmat ning trend peaks jätkuma ka käesoleval aastal. Konsolideerumine on peamiselt ajendatud kahest eesmärgist: soovist täiustada tootearsenali (võttes üle arendusjärgus projekte); saada lühemas perspektiivis sissetulekut (valmis toodete näol) kaugemate eesmärkideni jõudmiseks.

Hetkel kuum